Moje Ciepło 2023. Gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Dla tej grupy przewidziano ponad 20 tys. zł

Program Moje Ciepło 2023 wystartował 3.01. Jest to dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków mieszkalnych. Jak złożyć wniosek i jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie? Pewna grupa osób zyska najwięcej pieniędzy.

Program Moje Ciepło 2023 jest zachętą ze strony rządu do inwestycji w ekologiczne źródeł ogrzewania. O dofinansowanie zakupu pompy ciepła, może ubiegać się każdy właściciel nowo wybudowanego domu jednorodzinnego. Maksymalnie można otrzymać dopłatę 21 tysięcy zł. Jakie są warunki?

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Program rządowy Moje Ciepło 2023. Jakie są warunki?

Przede wszystkim o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, czyli właściciele i współwłaściciele nowo wybudowanych, jednorodzinnych budynków. Dotyczy to zarówno osób, które nie ukończyły budowy, jak i tych, które zgłosiły już jej zakończenie. Co istotne, zakończenie budowy musiało się odbyć nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Aby dostać dopłatę, należy kupić i zamontować w domu pompę ciepła. Dom powinien mieć w związku z tym podwyższony standard energetyczny, a zatem wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną musi wynosić maksymalnie 63 kilowatogodziny w poprzednich latach. Od 2023 roku jest to 55 kilowatogodzin.

Moje Ciepło 2023. Jakie kwoty przewiduje rządowy program?

Najwięcej dofinansowania, bo aż 21 tysięcy złotych mogą uzyskać właściciele, którzy zakupili gruntową pompę ciepła. Standardowo dotacje mają pokrywać do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny, wzrosną do 45%. Najmniej pieniędzy, 7 tysięcy złotych, dostaną osoby, które zainwestowały w pompy powietrzne. Co mieści się w kosztach kwalifikowanych? Są to opłaty związane z nabyciem i montażem nowej pompy ciepła oraz z opracowaniem niezbędnej dokumentacji.

Moje Ciepło 2023: do kiedy można składać wniosek? 

Wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną przez generator wniosków o dofinansowanie (GWD). Program ma trwać do 31 grudnia 2026 roku, do tego czasu możemy wysyłać pisma. Wyjątkiem jest wyczerpanie puli, która wynosi 600 milionów złotych. Więcej informacji znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (www.mojecieplo.gov.pl).

Więcej o: