Kiedy wypada tłusty czwartek 2023? W dawnych latach pączki miały kontrowersyjne nadzienie

Tłusty czwartek dla większości z nas jest świętem jedzenia pączków. Kiedy przypada tłusty czwartek 2023? Istnieje nawet powiedzenie, że kto w ten dzień nie zje ani jednego pączka temu w nowym roku nie będzie się wiodło. Poznaj najbardziej szokujące ciekawostki związane z tym zwyczajem.

Tłusty czwartek to zwyczaj rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Najbardziej znany obyczaj związany z tym świętem to oczywiście spożywanie dużej ilości pączków. Ponieważ data tłustego czwartku zależy dnia świętowania Wielkanocy, może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. Sprawdziliśmy, kiedy w tym roku przypada tłusty czwartek oraz przygotowaliśmy dla was garść ciekawostek.

Zobacz wideo Gniazdka z ciasta naleśnikowego - idealne na tłusty czwartek i nie tylko

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przypada tłusty czwartek? Sprawdź jak jest w tym roku

Specjalnie dla was sprawdziliśmy, kiedy w 2023 przypada tłusty czwartek. Jako że jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, musi wypadać na 46 dni przed Wielkanocą, która zaczyna się Środą Popielcową. Tłusty czwartek może więc wypaść między 29 stycznia, a 4 marca. W tym roku Wielkanoc obchodzimy 9 kwietnia, a zatem pączkami będziemy się objadać 16 lutego.

Ile kalorii ma pączek z lukrem? Ile kalorii ma pączek z lukrem? Dowiedz się, ile pączków możesz zjeść

Tłusty czwartek 2023. Najciekawsze zwyczaje w Polsce

Z tłustym czwartkiem wiąże się wiele ciekawych tradycji. Dawniej w Polsce objadano się pączkami nadziewanymi słoniną lub boczkiem, a całość obficie zapijano wódką. Z pewnością były bardziej kaloryczne niż standardowe dzisiejsze pączki, mające około 400 kcal. Podobno niegdyś tłusty czwartek był opisywany jako dzień w roku, w którym można robić rzeczy, których nie wypada robić w inne dni. Oprócz tego odbywały się tego dnia pochody złożone z marszów i głośnej muzyki, mające przynieść uczestniczącym szczęście na nowy rok. Niestety z większości tradycji pozostało nam tylko jedzenie słodkości.

Chiński nowy rok Chiński nowy rok 2023. Co jest nowym patronem i jaką niesie symbolikę

Tłusty czwartek. Obchodzi się go nie tylko u nas. Zobacz, jak wygląda w innych krajach

Wbrew pozorom tłusty czwartek to nie tylko polskie święto. Co ciekawe, w pewnych zakątkach świata obchodzi się je huczniej niż u nas. Przykładowo w Rosji obchodzony jest tłusty tydzień, podczas którego objada się zarówno słodkimi, jak i wytrawnymi naleśnikami drożdżowymi. We Francji natomiast organizowane są huczne defilady i kolorowe pochody, a święto wypada we wtorek. Tak samo wygląda to w Wielkiej Brytanii, gdzie króluje naleśnikowy wtorek i odbywają się oryginalne wyścigi, polegające na biegu i podrzucaniu naleśnika na patelni.

Pączki (zdjęcie ilustracyjne) Dlaczego tłusty czwartek jest w czwartek? Kiedy wypada w 2023?

Więcej o: