Wyspa Bouveta leży na południowy zachód od Przylądka Dobrej Nadziei. Odkrył ją 1 stycznia 1739 roku francuski żeglarz i odkrywca Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier. Wyspa nie była odwiedzana aż do 1808 roku, kiedy to zawitał tam statek wielorybniczy dowodzony przez Lindsaya, ale nikt nie wyszedł na ląd. Pierwsze pomyślne zbliżenie do lądu nastąpiło w 1822 roku, kiedy kapitan Morrell pomyślnie wylądował na wyspie, polując na foki.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Powierzchnia Wyspy Bouveta wynosi 58,5 kilometrów kwadratowych i w 93 procentach jest pokryta lodem. Lodowce składające się z grubych warstw lodu, tworzą wysokie urwiska spływające do morza albo na czarne plaże wulkanicznego piasku. Najwyższym punktem na wyspie jest Olavtoppen, który sięga 780 metrów nad poziomem morza. Znajdziemy tam również nieaktywny już wulkan. W 1971 roku Norwegowie utworzyli na terytorium wyspy i otaczających ją wodach rezerwat przyrody.
Dzięki swojej gigantycznej izolacji geograficznej połączonej z ciężkimi warunkami pogodowymi, morskim antarktycznym klimatem, położeniem z daleka od zamieszkałego lądu oraz brak morskich szlaków komunikacyjnych w tym rejonie świata wyspa jest jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc na ziemi. Najbliżej położonym lądem jest Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie, która jest oddalona o 1,6 tysięcy kilometrów w kierunku południowym. Najbliższy zaś zamieszkały ląd, jest od niej oddalony o tysiąc kilometrów więcej. Taki dystans trzeba pokonać, by dotrzeć do południowoafrykańskiego Przylądka Agulhas.
Przez swoją trudno dostępność wyspa Bouveta figuruje na listach życzeń osób, lubiących eksplorować dzikie tereny. Tutejszy ląd w szczególności upodobali sobie radioamatorzy, czyli osoby komunikujące się przy pomocy krótkofalówek. Wyspa Bouveta jest zaraz po Korei Północnej, najbardziej pożądanym przez nich terytorium. W marcu 2019 roku próbę zdobycia wyspy podjęli Polacy — Dominik Grzyb, Marcin Adamowicz, Mieczysław Czarnecki oraz Stanisław Strzyżewski. 80 mil morskich przed lądem musieli zawrócić z powodu gigantycznego sztormu.