Podwójna emerytura dla tych, którzy złożą dwa wnioski. To nie ZUS wypłaci dodatkowe świadczenia

Podwójna emerytura co miesiąc i dożywotnio dla seniorów? Taka możliwość istnieje wyłącznie dla trzech grup osób. Aby dostać podwójną emeryturę, należy złożyć wnioski w odpowiednich miejscach. Co ciekawe, ZUS nie odpowiada za te wypłaty.

Podwójna emerytura to bez wątpienia marzenie wielu osób, gdyż w dobie galopującej inflacji znaczenie ma niemalże każdy grosz. Niestety na podwójne świadczenia wypłacane co miesiąc i dożywotnio mogą liczyć tylko trzy grupy seniorów. Należysz do którejś z nich? Podpowiadamy, gdzie złożyć wniosek.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dla kogo podwójna emerytura? Nowe zasady dla mundurowych

Pierwsza szansa na podwójną emeryturę dotyczy mundurowych. Tak samo, jak w poniżej wymienionych przypadkach, należy osiągnąć wiek emerytalny i złożyć wniosek o status emeryta w ZUS. Aby otrzymać drugie świadczenie, należy wystosować wniosek do ZER MSWiA. Do niedawna podwójną emeryturę mogli pobierać wszyscy mundurowi. Nowelizacja ustawy dotyczy zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 roku, ale przed 1 października 2003 roku i mają za sobą co najmniej 25 lat służby. Grupa funkcjonariuszy i żołnierzy, których obejmują nowe zasady, będą mieli dwie opcje: 

  • pobieranie dwóch emerytur, a więc mundurową i za pracę cywilną, przy czym w tej drugiej muszą mieć ukończone odpowiednio 60 lub 65 lat, 
  • doliczenie emerytury za pracę cywilną do emerytury mundurowej.

Podwójna emerytura dla rolników. Emerytura z KRUS i ZUS

Drugą grupą uprawnioną do pobierania podwójnych świadczeńrolnicy, którzy w trakcie pracy podlegali ubezpieczeniu społecznemu rolników KRUS i powszechnemu systemowi emerytalnemu ZUS. Są jednak określone warunki. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948, które osiągnęły wiek emerytalny i przez co najmniej 25 lat opłacały składki w KRUS. Odpowiednie wnioski należy złożyć zarówno w jednym, jak i drugim urzędzie.  

Podwójna emerytura. Podwójne świadczenie za pracę za granicą 

Prawo do podwójnych świadczeń przysługuje również osobom, które pracowały nie tylko w Polsce, lecz także za granicą kraju. W tym przypadku również należy spełniać odpowiednie warunki. Podwójną emeryturą dostaną jedynie ci, którzy przepracowali tam wystarczająco długi czas i tym samym otrzymali prawo do tamtejszej emerytury. Wymagane wnioski należy złożyć w kraju, w którym praca była wykonywana. Należy także zwrócić uwagę na wiek emerytalny, który może różnić się w zależności od miejsca. Istotna jest również informacja o tym, że obydwie emerytury mogą być opodatkowane, choć Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z wieloma państwami, dlatego warto sprawdzić ich listę na oficjalnej stronie rządowej

Więcej o: