Jak dbać o palmę koralową? Zapamiętaj te zasady, a liście w twojej roślinie nie będą żółkły

Palma koralowa często zdobi wnętrza domów. Nie dosyć, że wygląda ciekawie, to na dodatek nie jest trudna w uprawie. Nie jest jednak niezniszczalna. Dlatego warto zapamiętać, jak popranie ją pielęgnować. Dzięki temu będzie zachwycała swoim wyglądem jeszcze dłużej.

Tak naprawdę palma koralowa nazywa się chamedora wytworna. Jej potoczne określenie wynika z charakterystycznych pomarańczowych, okrągłych owoców na tej roślinie, które swoim wyglądem przypominają korale. Niestety zobaczyć je można dopiero po 3-5 latach uprawy w domu. Aby doczekać tego wyjątkowego zjawiska, należy odpowiednio dbać o palmę koralową. Zapamiętaj te zasady, a roślina będzie pięknie rosła. 

Zobacz wideo Odśwież kaktusy po zimie. Podpowiadamy, jak odpowiednio o nie zadbać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Charakterystyka palmy koralowej. Co warto wiedzieć o roślinie?

Chcąc uprawiać palmę w domu, warto zapamiętać jej cechy charakterystyczne, aby uniknąć zaskoczenia. Najważniejszą kwestią, która jest kluczowa przy wybieraniu rośliny do domowej uprawy, jest jej rozmiar. W naturalnym środowisku palma koralowa może osiągnąć nawet do 3 metrów wysokości. Na szczęście w doniczce osiąga mniej, zazwyczaj metr, czasami półtora. Jednak należy zwrócić uwagę na jej szerokość, która może wynosić nawet półtora metra. Dlatego wybierając tę roślinę, trzeba zapewnić jej dużo przestrzeni do swobodnego wzrostu. 

Jak uprawiać palmę koralową? Zapamiętaj te zasady 

Najodpowiedniejsze miejsce dla tej rośliny w naszym domu to półmrok ze światłem rozproszonym. Co ciekawe, chamedora wytworna nie lubi wysokich temperatur. Dlatego najlepiej utrzymywać otoczenie na poziomie około 19-20 stopni Celsjusza. Zimą może być nawet chłodniej. Roślina wymaga jednak specjalnego podłoża, najlepiej próchniczego ze sporą ilością torfu. Palma nie lubi zbyt mokrego podłoża, dlatego należy uważać, żeby jej nie przelać. Jednak najlepiej czuje się przy wilgotnym powietrzu. 

Żółte liście w palmie koralowej. Jakie są przyczyny?

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści w palmie koralowej jest jej złe usytuowanie w domu. Nie należy trzymać rośliny na parapecie, ponieważ nadmierne promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzenia liści. Ustawienie jej koło kaloryfera również jej nie służy. Zbyt suche powietrze działa bardzo negatywnie na palmę. Powodem żółknięcia liście jest także nieodpowiednie podlewanie. Użycie zbyt dużej ilości wody również może przyczynić się do marnienia liści.

Więcej o: