Prawo jazdy możne zostać skradzione lub po prostu zgubione. Niezależnie od formy w jakiej utraciliśmy dokumenty, zaleca się zgłoszenie tego faktu na policję. Zgubiony lub skradzione może zostać wykorzystane przez oszusta, ponieważ może funkcjonować jako dokument potwierdzający tożsamość. Ważne jest by jak najszybciej je zastrzec. Co jeszcze trzeba zrobić w przypadku utraty prawa jazdy?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Utrata tego dokumentu jest dla kierowców przykrym doświadczeniem. Oczywiście wciąż można wsiąść za kółko, jeśli zgubiło się dokument, jednak do niedawna podejmowanie tego kroku było ryzykowne, gdyż za jazdę po drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ograniczonego ruchu bez wymaganych dokumentów do niedawna groziła kara grzywny do 250 złotych. Zmieniło się to jednak od 5 grudnia 2020 roku, policja korzysta z systemów informatycznych w celu sprawdzenia, czy kierujący ma odpowiednie uprawnienia.
Aby uzyskać wtórnik zgubionego prawa jazdy, konieczne jest wypełnienie właściwego wniosku i złożenie go w Wydziale Komunikacji. Są one dostępne w urzędzie lub można je znaleźć na stronie internetowej urzędu. Sam formularz nie jest skomplikowany, należy podać dane osobowe kierowcy oraz powód ubiegania się o wtórnik prawa jazdy. Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie i dowód uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu. Składając wniosek, wnioskodawca musi pamiętać o okazaniu dowodu tożsamości w celu weryfikacji.
W końcu pojechaliśmy na wymarzone wakacje, a mają one zostać zrujnowane przez zdarzenie, które uniemożliwi ich kontynuacje? Policja w innych krajach nie ma dostępów do polskiego systemu informatycznego, więc nie sprawdzi, czy je posiadamy, a nie mamy możliwości uzyskania wtórnika dokumentu. Za granicą w przypadku zgubienia prawa jazdy zaleca się zgłoszenie tego faktu miejscowej policji, konsulatowi lub ambasadzie za granicą. Dzięki temu możemy uzyskać pisemne zaświadczenie o zgubionym dokumencie, które umożliwi kontynuowanie podróży i bezpieczną podróż do domu.