Jak i kiedy wapnować trawnik? Przestrzegaj tych zasad, a szybko pozbędziesz się mchu i chwastów

Jak pozbyć się mchu i chwastów z trawnika? Genialnym sposobem na uniknięcie tych problemów jest wapnowanie trawnika, które poprawia jakość gleby. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jak wykonać wapnowanie trawnika, aby nie okazał się szkodliwy. Kiedy jest na to najlepszy czas?

Wapnowanie to zabieg, który jest zalecany w celu poprawy jakości trawy, pozbycia się chwastów oraz usunięcia uporczywego mchu. Istotne jest, aby wiedzieć, po co tak naprawdę się to robi i kiedy najlepiej się za to zabrać. Wykonywany w nieodpowiednim terminie lub w nieodpowiedni sposób może okazać się szkodliwy dla twojego trawnika.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Po więcej podobnych artykułów zajrzyj na naszą stronę główną Gazeta.pl

Po co wapnować trawnik? Ważne jest odpowiednie pH gleby

Wapnowanie polega na użyciu nawozów zawierających wapń, który powoduje podwyższenie pH gleby. Trawniki dobrze rosną na glebach lekko kwaśnych, dlatego najlepiej, aby pH wynosiło pomiędzy 6.0 a 7.0. W celu ustalenia pH gleby warto zaopatrzyć się w paskowy pH-metr, który kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Nieco droższa, lecz dokładniejsza będzie elektroniczna wersja tego sprzętu. Warto to kontrolować, gdyż gleby w Polsce zazwyczaj mają zbyt niski odczyn pH, co negatywnie wpływa na wzrost wszelkich roślin.

Kiedy wapnować trawnik? Termin jest wyjątkowo istotny

Aby wykonać ten zabieg, należy wcześniej sprawdzić odczyn pH gleby, gdyż nawożenie ma sens tylko wtedy, gdy gleba jest zbyt kwaśna. Wapniowanie trawnika, który tego nie wymagał, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Odczyn pH gleby warto regularnie kontrolować, gdyż warunki w Polsce powodują jego częstą zmianę. Wskazaniem do wapnowania trawnika jest pH poniżej 5,5. Rosnące trawniki należy wapnować wyłącznie poza okresem wzrostu traw. Przedwiośnie (luty-marzec) to idealna pora na wykonywanie tego zabiegu. Drugim terminem, w którym można wapnować trawnik, jest przełom października i listopada, ponieważ wtedy trawa przestaje rosnąć. Najlepiej zastosować wysokiej jakości wapno nawozowe i rozsypać je na powierzchni trawnika. Wraz z deszczem lub podlewaniem przedostanie się on do gleby. Dobrze jest zgrabić trawę zaraz po nawożeniu. 

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wapnowanie trawnika daje mnóstwo korzyści

Wapnowanie trawnika to prosty zabieg, przynoszący następujące korzyści: 

  • mniejsze szanse na pojawienie się chwastów,
  • większa przyswajalność składników z gleby,
  • brak mchu na trawie,
  • dobra struktura gleby, która odpowiada za zdolność magazynowania wody.

W konsekwencji trawnik będzie znacznie szybciej rósł i zachwycał swoim kolorem oraz gęstością.

Więcej o: