Wapnowanie to zabieg, który jest zalecany w celu poprawy jakości trawy, pozbycia się chwastów oraz usunięcia uporczywego mchu. Istotne jest, aby wiedzieć, po co tak naprawdę się to robi i kiedy najlepiej się za to zabrać. Wykonywany w nieodpowiednim terminie lub w nieodpowiedni sposób może okazać się szkodliwy dla twojego trawnika.
Po więcej podobnych artykułów zajrzyj na naszą stronę główną Gazeta.pl
Wapnowanie polega na użyciu nawozów zawierających wapń, który powoduje podwyższenie pH gleby. Trawniki dobrze rosną na glebach lekko kwaśnych, dlatego najlepiej, aby pH wynosiło pomiędzy 6.0 a 7.0. W celu ustalenia pH gleby warto zaopatrzyć się w paskowy pH-metr, który kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Nieco droższa, lecz dokładniejsza będzie elektroniczna wersja tego sprzętu. Warto to kontrolować, gdyż gleby w Polsce zazwyczaj mają zbyt niski odczyn pH, co negatywnie wpływa na wzrost wszelkich roślin.
Aby wykonać ten zabieg, należy wcześniej sprawdzić odczyn pH gleby, gdyż nawożenie ma sens tylko wtedy, gdy gleba jest zbyt kwaśna. Wapniowanie trawnika, który tego nie wymagał, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Odczyn pH gleby warto regularnie kontrolować, gdyż warunki w Polsce powodują jego częstą zmianę. Wskazaniem do wapnowania trawnika jest pH poniżej 5,5. Rosnące trawniki należy wapnować wyłącznie poza okresem wzrostu traw. Przedwiośnie (luty-marzec) to idealna pora na wykonywanie tego zabiegu. Drugim terminem, w którym można wapnować trawnik, jest przełom października i listopada, ponieważ wtedy trawa przestaje rosnąć. Najlepiej zastosować wysokiej jakości wapno nawozowe i rozsypać je na powierzchni trawnika. Wraz z deszczem lub podlewaniem przedostanie się on do gleby. Dobrze jest zgrabić trawę zaraz po nawożeniu.
Wapnowanie trawnika to prosty zabieg, przynoszący następujące korzyści:
W konsekwencji trawnik będzie znacznie szybciej rósł i zachwycał swoim kolorem oraz gęstością.