Sprawdzony sposób na ćmę bukszpanową. Mieszanka tych dwóch składników szybko usunie larwy z gałęzi

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Ten inwazyjny gatunek nocnego motyla potrafi wyrządzić wiele szkód w ogrodzie, niszcząc krzewy i żywopłoty. Największym utrapieniem są larwy ćmy bukszpanowej, które osadzają się na gałęziach. Podpowiadamy, jak uratować żywopłot przed szkodnikami.

Ćma bukszpanowa od niedawna panoszy się w polskich ogrodach. Choć inne rośliny omijają z daleka, to jest to marne pocieszenie. Szkodniki rozmnażają się w zawrotnym tempie i z łatwością psują wygląd wieloletnich żywopłotów. W zaledwie kilka tygodni potrafią całkowicie oszpecić roślinę, zjadając jej liście i młode pędy. Co robić, aby tego uniknąć? Jakie są sposoby na ćmę bukszpanową? Przychodzimy z pomocą!

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wygląda ćma bukszpanowa? Jak ją rozpoznać? 

Dorosłe motyle mają biało-brązowe ubarwienie. Gąsienice ćmy bukszpanowej są natomiast dość duże i charakteryzują się zielonym kolorem oraz ciemnymi paskami wzdłuż grzbietu. Małe jaja ćmy można zaobserwować w głębi krzewów i na spodzie liści, dlatego też warto regularnie robić przegląd swojego żywopłotu. Obecności ćmy bukszpanowej towarzyszą białe przędza pomiędzy gałązkami, które łudząco przypominają pajęczyny. Jeśli stwierdzisz, że twój bukszpan ma kłopoty, warto sięgnąć po jeden ze sprawdzonych domowych sposobów na pozbycie się tego szkodnika. 

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Ta metoda nic nie kosztuje 

Wszelkim szkodnikom najlepiej zapobiegać, dlatego tak ważny jest systematyczny przegląd wszelkich roślin w ogrodzie. Jeśli jednak w twoim bukszpanie zadomowiły się larwy nocnego motyla, możesz po prostu... usunąć je ręcznie! Ściąganie gąsienic i strząsanie ich z krzewów to najtańsza z metod, jednak jest przy tym wyjątkowo czasochłonna. Jeśli nie masz tego czasu zbyt dużo, warto użyć silnego strumienia wody, który zmyje uporczywe szkodniki. Gąsienice, które spadną na ziemię, zabierz z dala od twoich bukszpanów. Warto kilkukrotnie upewnić się, że żaden osobnik nie został wewnątrz krzewów.

Domowy sposób na ćmę bukszpanową. Wykonaj oprysk 

Genialnym trikiem na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest domowej roboty oprysk. Aby go wykonać, potrzebujesz zaledwie dwóch produktów codziennego użytku oraz butelki umożliwiającej dokładne spryskanie liści. Do wody dodaj ocet w proporcjach 10:1, a więc na 10 miarek wody przypada jedna miarka octu, ilość zależy od tego, jak duży oprysk będziesz robić. Powstały roztwór wymieszaj i dokładnie spryskaj bukszpan, włącznie z jego wnętrzem. Pamiętaj, aby oprysk robić także od spodu. Dla lepszych efektów do mikstury możesz dodać nieco płynu do naczyń, który sprawi, że mieszanka będzie lepiej przylegać do liści.

Więcej o: