Wszystko co musisz wiedzieć o najmniejszej rasie psów. To nie jest pies dla każdego

Chihuahua jest rasą, która słynie z tego, że jest najmniejsza na świecie. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że to nie jedyny rekord, jaki biją jej przedstawiciele. Ich historia sięga, aż do VIII-IX wieku przed naszą erą. Są inteligentne, odważne i żyją nawet do 15 lat.

Chihuahua to duże psy w niewielkim ciele. Nie są jednak ani zabawką ani akcesorium i nie powinny być tak traktowane. Są stosunkowo wesołe i przyjacielskie, jednak potrafią być bardzo wrażliwe i przywiązują się do właściciela, którego nie odstępują na krok. Chihuahua lubi być w centrum zainteresowania i przesiadywać na kolanach. Ignorowany przez dłuższy czas, upomina się o należną mu uwagę.

Zobacz wideo Zwierzęta w filmach i serialach. Czy twórcy rzeczywiście pilnują, żeby nie stała im się krzywda? [Popkultura]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

 Jaki są wady i zalety najmniejszej rasy? Sprawdzamy

Wady

  • bywa zadziorny wobec obcych psów
  • samce mogą mieć skłonność do znaczenia pomieszczeń i przedmiotów
  • lubi szczekać

Zalety

  • bardzo przywiązany do właściciela
  • wesoły, łagodny i przyjacielski
  • aktywny i ruchliwy
  • dobry przyjaciel dla starszych dzieci
  • dogaduje się z innymi psami i zwierzętami domowymi
  • długowieczny
 

Historia rasy. Różne teorie

Istnieją różne teorie na temat pochodzenia rasy Chihuahua, jest niemal pewne, że rasa ta pochodzi z Meksyku. W prowincji o nazwie Chihuahua na północy Meksyku do dziś żyją dziko małe pieski, przypominające rasowe Chihuahua. Według ich wierzeń Chihuahua odgrywały rolę przewodników dusz na drugą stronę, dlaczego też niestety podczas wielu pogrzebów i one musiały stracić życie. Inna teoria głosi, że za rytualne psy ofiarne Chihuahua służyły już Aztekom. Inni posuwają się jeszcze bardziej wstecz i twierdzą, że przodkowie Chihuahua trzymani byli już przez Tolteków. 

 

Ciekawostki o rasie

Chihuahua jest rasą psów uwielbiana przez celebrytów. Jednym z najmniejszych psów świata opiekowała się Paris Hilton. Jej suczka imieniem Tinkerbell, znalazła się w amerykańskim rankingu psów popkultury, stając u boku takich sław, jak Scooby-Doo, Goofy czy Pluto.

Petco Chihuahua Races to organizowane co roku na terenie Stanów Zjednoczonych wyścigi chihuahua. Bierze w nich udział kilka tysięcy psiaków. W eliminacjach startują po 10 w każdym wyścigu i muszą pokonać dystans 12 metrów. Zwycięzcy awansują do półfinału, a po pięciu najlepszych półfinalistów z każdego półfinału – do finału. Zwycięzca otrzymuje puchar i kartę na zakupy w Petco.

 
Więcej o: