Gdzie wyrzucać lakier do paznokci zgodnie z zasadą segregacji śmieci? To wcale nie jest takie oczywiste

Gdzie wyrzucać lakier do paznokci tak, aby zawarta w nim chemia miała, jak najmniejszy wpływ na środowisko? Czy zużytą emalię trzeba oddać do dedykowanego punktu, a może wystarczy domowy kontener? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

 

Segregacja śmieci - lakier do paznokci i jego skład 

Niewinny manicure lub pedicure przy użyciu tradycyjnego lakieru do paznokci oznacza kontakt z chemicznym składem tego popularnego kosmetyku. Kolejny problem to wpływ emalii na środowisko, standardowy lakier już w połowie buteleczki praktycznie nie nadaje się do ponownego użycia i wraz ze szklanym opakowaniem ląduje w śmietniku. Jaka zasada obowiązuje, gdy w grę wchodzi lakier do paznokci i segregacja śmieci? Sprawdźmy.

Gdzie wyrzucić stare lakiery do paznokci - który kontener wybrać?

Gdzie wyrzucić stare lakiery do paznokci? Czy buteleczkę można ot, tak wyrzucić do domowego śmietnika? Pomimo problematycznego składu emalie nie podlegają jakimś szczególnym zasadom segregacji. Zużyty lakier wyrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Najpierw jednak warto sprawdzić, czy buteleczka jest dokładnie zamknięta ze względu na obecne w lakierze chemikalia: 

 • W skład standardowego lakieru wchodzi między innymi nitroceluloza, która jest substancją toksyczną. To właśnie tego składnika używa się przy produkcji farb, czy klejów. Nitroceluloza sprawia, że emalia zastyga i przylega do powierzchni paznokcia
 • Kolejny składnik, który wchodzi w niechlubną kompozycję chemikaliów obecnych w lakierach to ftalan dibutylowy, który może zakłócać gospodarkę hormonalną. 
 • W tradycyjnym lakierze do paznokci obecny jest też toluen, lotny rozpuszczalnik, który odpowiada za płynną formę. Po aplikacji rozpuszczalnik odparowuje, dzięki czemu lakier staje się suchy. Toluen może wywołać podrażnienia oczu i skóry, ma on też negatywny wpływ na układ oddechowy. 
Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucać opakowania po lakierach do paznokci, a co z resztą opakowań? 

Znamy już odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucić opakowania po lakierach do paznokci, ale domowa łazienka kryje w sobie znacznie więcej potencjalnych śmieci, które oprócz plastiku zawierają niewykorzystane resztki kosmetyków. Wszystkie odpady tego typu należy wyrzucić do kontenera z napisem: metale i tworzywa sztuczne. To właśnie ten kontener będzie odpowiedni dla: 

 • plastikowych butelek po szamponach, odżywkach, czy żelach pod prysznic, 
 • opakowań plastikowych, które działają na zasadzie pompki 
 • różnego rodzaju nakrętek, 
 • metalowych puderniczek, cieni do powiek oraz pomadek 
 • wszelkich folii, które zabezpieczają opakowania
 • plastikowych słoiczków i tubek po balsamach, kremach
 • opakowań typu roll-on  
 • plastikowych opakowań z dodatkiem metalicznej farby, 
 • plastikowych opakowań z recyklingu

Najlepszym rozwiązaniem będą opakowania wielorazowe, które można uzupełnić. Przy zakupie mydła w płynie lub balsamu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania pojemnika. Im grubsze ścianki oraz wygodna pompka, tym lepiej. Taki pojemnik wystarczy umyć i napełnić ponownie.  

Zobacz też: Gdzie wyrzucić styropian? Pamiętaj o tym podczas segregacji odpadów!

Więcej o: