Co można odliczyć od podatku? Ulga na internet 2023 to nawet 1500 zł! Jest jeden, kluczowy warunek

Co można odpisać od podatku w zeznaniu za 2022? Lista możliwych ulg jest dość obszerna. W czasach, gdy coraz więcej z nas jest cały czas online, warto skorzystać z ulgi na internet. Można dzięki temu sporo zaoszczędzić, ale są też pewne ograniczenia. Komu przysługuje ulga na internet 2023?

Przed rocznym zeznaniem podatkowym warto zapoznać się z listą ulg i darowizn, które możemy odliczyć od podatku i w ten sposób go obniżyć. Ulga na internet zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2005 i początkowo miała zachęcać obywateli do korzystania z nowych technologii. Obecnie prawie nikogo nie trzeba już do tego zachęcać, a zainteresowanie ulgą jest coraz większe.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulgi podatkowe 2023: ulga na internet. Kto może odliczyć internet?

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie podatki.gov.pl, ulga na internet przysługuje osobom uzyskującym dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym, czyli osobom, które składają PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28. Ponadto konieczne jest oczywiście poniesienie wydatków związanych z użytkowaniem sieci Internet. Co ważne, w ramach ulgi nie można odliczyć kosztów związanych z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem) czy opłatą aktywacyjną.

Ulga na internet 2023. Część osób nie może skorzystać z ulgi w zeznaniu za 2022

Należy wiedzieć, że poza warunkami opisanymi powyżej, ulga na internet przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych. W zeznaniu za 2022 odliczenia w ramach ulgi dokonają zatem wyłącznie osoby, które nie korzystały z ulgi w latach poprzednich lub po raz pierwszy skorzystały z niej w zeznaniu za 2021. Jeśli tego nie pamiętamy, należy odszukać kopię swoich poprzednich zeznań PIT.

Ulga na internet 2023: jak obliczyć? Małżonkowie mogą skorzystać podwójnie

Ulga na internet polega na odliczeniu faktycznych wydatków poniesionych w roku podatkowym z tytułu użytkowania internetu. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż 760 zł, przy czym limit ten przypada na podatnika. Oznacza to, że jeśli rozliczamy się ze współmałżonkiem, to łącznie możemy odliczyć 1520 zł. Należy jednak pamiętać, że z ulgi internetowej korzystać można wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Oznacza to, że ulgę wykazać można tylko w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach, za dwa kolejne lata podatkowe.

Więcej o: