Przed rocznym zeznaniem podatkowym warto zapoznać się z listą ulg i darowizn, które możemy odliczyć od podatku i w ten sposób go obniżyć. Ulga na internet zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2005 i początkowo miała zachęcać obywateli do korzystania z nowych technologii. Obecnie prawie nikogo nie trzeba już do tego zachęcać, a zainteresowanie ulgą jest coraz większe.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie podatki.gov.pl, ulga na internet przysługuje osobom uzyskującym dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym, czyli osobom, które składają PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28. Ponadto konieczne jest oczywiście poniesienie wydatków związanych z użytkowaniem sieci Internet. Co ważne, w ramach ulgi nie można odliczyć kosztów związanych z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem) czy opłatą aktywacyjną.
Należy wiedzieć, że poza warunkami opisanymi powyżej, ulga na internet przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych. W zeznaniu za 2022 odliczenia w ramach ulgi dokonają zatem wyłącznie osoby, które nie korzystały z ulgi w latach poprzednich lub po raz pierwszy skorzystały z niej w zeznaniu za 2021. Jeśli tego nie pamiętamy, należy odszukać kopię swoich poprzednich zeznań PIT.
Ulga na internet polega na odliczeniu faktycznych wydatków poniesionych w roku podatkowym z tytułu użytkowania internetu. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż 760 zł, przy czym limit ten przypada na podatnika. Oznacza to, że jeśli rozliczamy się ze współmałżonkiem, to łącznie możemy odliczyć 1520 zł. Należy jednak pamiętać, że z ulgi internetowej korzystać można wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Oznacza to, że ulgę wykazać można tylko w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach, za dwa kolejne lata podatkowe.