Rozpoczęły się kontrole w domach. Kara to nawet trzydziestokrotność długu za jedno urządzenie

Wraz z rozpoczęciem nowego roku 2023, rozpoczęły się kontrole w domach. Kontrolerzy mogą nakłaniać do opłacenia zaległych należności. Niektóre osoby mogą otrzymać nakaz zapłaty nawet trzydziestokrotności długu. Czy trzeba wpuścić kontrolera do domu i jak zapłacić abonament RTV?

W całym kraju kontrolerzy zaczęli sprawdzać, czy Polacy zarejestrowali radio i telewizor oraz czy regularnie opłacają abonament. Ten temat wciąż budzi kontrowersje. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest zobowiązany do uiszczania takich opłat. Niestety za niepłacenie czeka surowa kara. Sprawdź, jak przygotować się do kontroli i czy trzeba wpuszczać kontrolera do domu.

Zobacz wideo Rachunki za prąd i gaz co rusz idą do góry. Jak drogo może być za rok?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wynosi abonament RTV w 2023 roku i jaka jest kara za niezarejestrowanie odbiornika?

W 2023 wzrosły opłaty za abonament. Do tej pory trzeba było zapłacić 7,50 zł miesięcznie za odbiornik radiofoniczny i 24,50 za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny. W nowym roku ceny podniesiono do 8,70 zł za radio i 27,30 zł za telewizję. Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu? O ile pojedyncze opłaty nie są wysokie, tak kara może nas zaskoczyć. Jest to aż trzydziestokrotność miesięcznej stawki. Oznacza to, że za radio będzie trzeba zapłacić karę w wysokości 261 zł oraz 819 zł za telewizor.

Abonament RTV 2023. Czy trzeba wpuścić kontrolera do domu?

Zgodnie z prawem każdy odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny trzeba zarejestrować w ciągu 14 dni od zakupu. Można to zrobić w placówce Poczty Polskiej lub przez stronę internetową. Opłatę za abonament należy uiścić do 25. dnia każdego miesiąca. Numer rachunku, na który trzeba przesłać pieniądze można uzyskać w placówce poczty, telefonicznie lub drogą mailową. Okazuje się jednak, że nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera do domu. Kontrole powinny być przeprowadzane w sposób opisany w Konstytucji, natomiast w żadnym rozporządzeniu nie ma informacji na temat tego, jak taka miałaby wyglądać.

Kto jest zwolniony z opłat za abonament RTV?

Nie każdy Polak jest zobowiązany do opłacania abonamentu. Na stronie gov.pl można przeczytać, które grupy zostały zwolnione z tego obowiązku. Są to osoby, które:

  • ukończyły 75. rok życia,
  • są zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Więcej o: