Czym wyczyścić srebro, aby lśniło jak dawniej? Wymieszaj i zamocz, a ciemny nalot zniknie!

Efekt zmatowienia i ciemny nalot na srebrze to wyjątkowo uporczywy problem wszystkich posiadaczy przedmiotów i biżuterii. Jak i czym wyczyścić srebro? Są genialne domowe sposoby, które spowodują, że srebro odzyska dawny blask.

Wiele osób decyduje się na czyszczenie srebra u jubilerów, co niestety jest dość kosztowne. Aby uniknąć niespodziewanych wydatków, warto zastosować jeden z tanich i banalnych domowych sposobów. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie to proste!

Zobacz wideo Jak usunąć trudne plamy? Domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak usunąć ciemny nalot ze srebra? Skąd się bierze?

Posiadacze srebrnej biżuterii wiedzą, iż z czasem zaczyna ona żółknąć, aby ostatecznie pokryć się czarnym osadem. Taki proces wcale nie świadczy o nieprawidłowym użytkowaniu lub złej próbie i jakości danego produktu. Jest to naturalny proces wynikający z reakcji chemicznej, która zachodzi podczas kontaktu srebra z powietrzem i substancjami w nim zawartymi. Jak go usunąć? Jest kilka niezawodnych trików, które poprawią wygląd ulubionych błyskotek.

Jak i czym wyczyścić srebro? Sięgnij po produkty z kuchni!

Najważniejszym elementem czyszczenia srebra jest użycie miękkiej ściereczki lub szczoteczki z delikatnym włosiem, gdyż twarde włókna mogą je porysować. Jeśli chcemy wyczyścić cienkie i łatwo zginające się przedmioty np. łańcuszki, warto porzucić pomysł pocierania i zanurzyć biżuterię w kąpieli wodnej.

Aby poprawić wygląd srebra, warto sięgnąć po kilka produktów z kuchni. Do miski należy wlać litr wody, dodać łyżeczkę sody oczyszczonej oraz octu. Całość dokładnie wymieszać i włożyć do niej srebrne przedmioty. Pozostawić w wodzie na około 30 minut, po wyjęciu delikatnie osuszyć miękką ściereczką. Po tym czasie twoja biżuteria powinna odzyskać dawny blask. 

Inny sposób na wyczyszczenie srebra. Folia aluminiowa jest bardzo pomocna

Znacznie mniej popularnym sposobem na czyszczenie srebra jest użycie foli aluminiowejWnętrze miski lub innego głębokiego pojemnika należy dokładnie wyłożyć folią aluminiową, wsypać 5 łyżek sody oczyszczonej i tyle samo soli kuchennej. Wszystkie produkty zalać gorącą wodą i wymieszać. W gotowym roztworze namoczyć biżuterię lub inne srebrne przedmioty. Po 10 minutach wyjąć i osuszyć flanelową ściereczką. Warto pamiętać, aby pojemnik, w którym będzie przygotowywany roztwór nie był metalowy, gdyż może dojść do reakcji chemicznej, która uniemożliwi wyczyszczenie srebra. 

Więcej o: