Ile wyniesie 13. emerytura w 2023? To oficjalne! Seniorzy otrzymają rekordowy zastrzyk gotówki

Zaczął się nowy rok, a dla seniorów jest to kolejny, w którym wypłacona zostanie 13. emerytura. Ile wyniesie 13. emerytura 2023? Kwota jest wyższa niż kiedykolwiek i wyższa niż przewidywano. Waloryzacja emerytur 2023 znacząco na nią wpłynęła. Kiedy wypłata 13. emerytury?

13. emerytura to dodatek wspierający seniorów. Dodatkowy zastrzyk gotówki jest bardzo pomocny w dobie ogromnej inflacji. Kilka dni temu ogłoszono wyższy wskaźnik waloryzacji emerytur niż przewidywano na początku, co przekłada się również na wysokość "trzynastki". Ile wyniesie 13. emerytura 2023 i kiedy wypłata?

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzynasta emerytura 2023. Komu przysługuje 13. emerytura?

Trzynasty dodatek został wprowadzony w 2019 roku. Ma on stanowić coroczne wsparcie finansowe dla osób, które są uprawnione do:

  • emerytury
  • renty z tytułu niezdolności do pracy
  • renty socjalnej, szkoleniowej lub rodzinnej
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego

Ile wynosi 13. emerytura w 2023 roku? Takiej kwoty jeszcze nie było

"Trzynastka" jest przyznawana w wysokości najniższej emerytury, jaka obowiązuje od 1 marca danego roku. W 2023 wskaźnik waloryzacji jest rekordowo wysoki, co przekłada się na świadczenia. Wstępnie obliczono, że jest na poziomie 14,8%, co oznacza, że minimalna emerytura 2023 będzie wynosić 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). Jest to wzrost aż o 250 zł w porównaniu do kwoty z poprzedniego roku, gdy najniższe świadczenie wynosiło 1338,44 zł brutto.

13. emerytura 2023. Kiedy wypłata dodatku?

Dla emerytów i rencistów 13. emerytura jest wypłacana w kwietniu wraz z przewidzianą na ten miesiąc emeryturą. Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają "trzynastkę" dopiero w maju. Nie trzeba składać żadnego wniosku z prośbą o wypłatę. ZUS i KRUS automatycznie przyznają ją każdej osobie uprawnionej do świadczenia.

Więcej o: