Program Mój Prąd 5.0. Jak i gdzie złożyć wniosek? Te osoby zyskają nawet kilkanaście tys. złotych

Mój prąd 5.0 to kolejna edycja rządowej idei promowania odnawialnych źródeł w Polsce i zachęcania ludzi do produkcji własnej energii. Jak i gdzie złożyć wniosek o tańszy prąd? Kto może liczyć na dofinansowanie? Wyjaśniamy.

Mój prąd to program, dzięki któremu w Polsce ma zwiększyć się produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Rządowa idea ma na celu wspierać osoby, które zdecydują się na własną produkcję prądu poprzez dofinansowanie zakupu samych paneli fotowoltaicznych oraz instalacji fotowoltaicznych wraz z innymi urządzeniami, takimi jak magazyny energii lub ciepła.

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mój Prąd 5.0. Co to jest prąd elektryczny? Nacisk na odnawialne źródła energii

Większość gospodarstw domowych pozyskuje energię po prostu z zakładu energetycznego. Taki prąd pochodzi z różnych elektrowni, a dokładnie miejsc zajmujących się jego produkcją. Obecnie największy nacisk kładzie się na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W Polsce coraz więcej gospodarstw korzysta z fotowoltaiki, a uzyskaną w ten sposób własną energię wykorzystują m.in. na ogrzewanie, które w dobie galopującej inflacji jest coraz droższe. Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym, jednak wciąż ich instalacja generuje spore koszty. W związku z tym rząd zdecydował się na stworzenie programu Mój Prąd. Kto może z niego skorzystać? 

czyszczenie srebra Czym wyczyścić srebro? Wymieszaj i zamocz, a ciemny nalot zniknie!

Mój prąd 2023. Pomoc w zakładaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych 

Ideą programu Mój Prąd jest wspieranie i zachęcanie gospodarstw domowych do inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz produkcji własnej energii. W 2022 roku program został rozszerzony o dopłaty do dodatkowych urządzeń, w tym domowych magazynów energii i magazynów ciepła. Dopłata obejmuje również systemy zarządzania energią, które mają pozytywnie wpłynąć na jej zużycie. 

Roślina na parapecie Pożegnaj żółte liście. Rady ogrodników by juka, rosła jak na drożdżach

Mój prąd 5.0. Kogo dotyczy i co daje? Wiemy, gdzie należy złożyć wniosek

O dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych i urządzeń magazynowania energii mogą starać się jedynie osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem jest to, iż muszą rozliczać się w ramach net-billingu. Zapis ten obejmuje zarówno przyszłych konsumentów, jak i dotychczasowych użytkowników, którzy zgodnie z systemem wprowadzonym 1 kwietnia 2022 zrezygnowali z rozliczenia w systemie upustów.

Kolejna edycja programu ruszyła od 15 grudnia ubiegłego roku. Największą zmianą wprowadzoną w Mój Prąd 5.0 są wyższe dotacje finansowe. Wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi: 

  • W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji fotowoltaicznej, jest to do 50% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 6 tys. zł.

W przypadku zgłoszenia mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z dodatkowym elementem magazynującym dofinansowanie wyniesie: 

  • do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł,
  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł,
  • do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł,
  • do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł.

Wniosek online o dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej należy złożyć na oficjalnej stronie rządowej mojprad.gov.pl. Nabór wniosków trwa od 15 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku, dlatego warto nie przegapić wspomnianego terminu!

Więcej o: