Mój prąd to program, dzięki któremu w Polsce ma zwiększyć się produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Rządowa idea ma na celu wspierać osoby, które zdecydują się na własną produkcję prądu poprzez dofinansowanie zakupu samych paneli fotowoltaicznych oraz instalacji fotowoltaicznych wraz z innymi urządzeniami, takimi jak magazyny energii lub ciepła.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Większość gospodarstw domowych pozyskuje energię po prostu z zakładu energetycznego. Taki prąd pochodzi z różnych elektrowni, a dokładnie miejsc zajmujących się jego produkcją. Obecnie największy nacisk kładzie się na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W Polsce coraz więcej gospodarstw korzysta z fotowoltaiki, a uzyskaną w ten sposób własną energię wykorzystują m.in. na ogrzewanie, które w dobie galopującej inflacji jest coraz droższe. Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym, jednak wciąż ich instalacja generuje spore koszty. W związku z tym rząd zdecydował się na stworzenie programu Mój Prąd. Kto może z niego skorzystać?
Ideą programu Mój Prąd jest wspieranie i zachęcanie gospodarstw domowych do inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz produkcji własnej energii. W 2022 roku program został rozszerzony o dopłaty do dodatkowych urządzeń, w tym domowych magazynów energii i magazynów ciepła. Dopłata obejmuje również systemy zarządzania energią, które mają pozytywnie wpłynąć na jej zużycie.
O dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych i urządzeń magazynowania energii mogą starać się jedynie osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem jest to, iż muszą rozliczać się w ramach net-billingu. Zapis ten obejmuje zarówno przyszłych konsumentów, jak i dotychczasowych użytkowników, którzy zgodnie z systemem wprowadzonym 1 kwietnia 2022 zrezygnowali z rozliczenia w systemie upustów.
Kolejna edycja programu ruszyła od 15 grudnia ubiegłego roku. Największą zmianą wprowadzoną w Mój Prąd 5.0 są wyższe dotacje finansowe. Wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi:
W przypadku zgłoszenia mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z dodatkowym elementem magazynującym dofinansowanie wyniesie:
Wniosek online o dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej należy złożyć na oficjalnej stronie rządowej mojprad.gov.pl. Nabór wniosków trwa od 15 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku, dlatego warto nie przegapić wspomnianego terminu!