Weź nożyczki i odetnij rogi gąbki! Genialny trik, który znacznie ułatwi sprzątanie

Gąbka do mycia naczyń to prawdziwe siedlisko bakterii. Wiele osób zapomina o regularnej wymianie gąbki, a jeszcze inni stosują tę samą do czyszczenia różnych powierzchni w mieszkaniu. Niektórym pomaga przycinanie rogów gąbki. Ten trik ułatwia życie!

Gąbka to chyba najpopularniejszy produkt do sprzątania. Z jej pomocą umyjemy naczynia, wyczyścimy toaletę czy nawet buty. Warto jednak pamiętać o regularnej zmianie gąbki na nową, a przede wszystkim o nieużywaniu jednej do sprzątania całego mieszkania. Jak sobie w tym pomóc? Jest na to świetny trik, który nic nie kosztuje.

Zobacz wideo Czyste i zorganizowane pędzle, świeże gąbki. Jak zadbać o porządek w makijażu?

Gąbka do mycia naczyń siedliskiem bakterii. Co się w niej dzieje?

Choć gąbka do mycia naczyń jest niezwykle praktyczna, stwarza również idealne środowisko do rozwoju bakterii. Według badań niemieckiego naukowca z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie na 16 cm sześciennych gąbki znajdują się aż 82 miliardy bakterii z 362 odmian.

Raczej nie ma drugiego miejsca na Ziemi, w którym byłoby tak dużo tych mikroorganizmów

- podkreśla dr Markus Egert. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób zapomina o wymianie gąbki na nową. Powinno się to robić co kilka dni lub maksymalnie po tygodniu użytkowania.

Genialny trik oznaczania gąbek. Już nigdy więcej ich nie pomylisz

Brak regularnej wymiany gąbki nie jest jedynym problemem. Wiele osób używa tej samej rzeczy do mycia różnych powierzchni. Niektórzy jedną gąbką czyszczą toaletę, a następnie przenoszą ją do zlewu i myją naczynia. W ten sposób przenoszą bakterie na inne przedmioty domowego użytku. Czasami dzieje się tak przez przypadek. W niektórych zestawach wszystkie gąbki wyglądają tak samo i łatwo się pomylić. Internauci wpadli na pomysł, jak temu zapobiec. Wystarczy oznaczyć każdą gąbkę przez przycinanie jej rogu. Na przykład:

  • zwykła gąbka, nienaruszona będzie służyć do zmywania naczyń
  • gąbka z przyciętym jednym rogiem jest przeznaczona do mycia łazienki
  • gąbki z obciętymi dwoma rogami służy do czyszczenia butów

W ten sposób nie pomylisz swoich gąbek i nie przeniesiesz bakterii.

Więcej o: