Kwiat zamiokulkas zamiolistny nie chce wypuszczać nowych liści? Prosty sposób by rósł jak szalony

Zamiokulkas zamiolistny zwany także żelazną rośliną. Jest to kwiat doniczkowy, który jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kwiat zamiokulkas jest rozpoznawany przez swoje długie, uniesione łodygi z pięknymi liśćmi. Co robić gdy Zamiokulkas zamolisty nie rośnie?

Zamiokulkas zamiolistny to efektowny, w ostatnim czasie bardzo modny kwiat domowy, który wyróżniający się eleganckim wyglądem oraz niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Roślina zachwyca swą niezwykłą urodą, a dodatkowo jest niewymagająca i łatwa w uprawie. Zamiokulkas zamiolistny wykazuje bardzo dużą odporność na niesprzyjające warunki, niedostatek wody i światła, przez co zyskał miano żelaznej rośliny.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zamiokulkas podlewanie. Jak to robić?

Zamiokulkas o wiele lepiej znosi suszę niż nadmiar wody. Roślina gromadzi zapasy w liściach oraz korzeniach. Dlatego wytrzyma nawet długie tygodnie bez wody, natomiast jej nadmiar może ją uśmiercić. Przelana roślina gnije od korzeni, następnie gubi liście. Najlepiej podlewać go w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi zupełnie przeschnie. Do nawadniania używamy odstanej wody w temperaturze pokojowej. Możemy też zraszać jej ziemię.

Czego potrzebuje ta roślina? Ziemia do zamiokulkasa

Zamiokulkas najlepiej będzie rosnąć w żyznej, przepuszczalnej i próchniczej glebie o kwaśnym odczynie. Podczas przesadzania kwiatu, najlepiej będzie wybrać ceramiczną doniczkę o kilka centymetrów większą od poprzedniej. Stanowisko odpowiednie dla zamiokulkasa powinno być jasne, ale jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Toleruje również częściowe zacienienie. Najgorsze są dla niej skrajności — ostre słońce parzy liście i pojawiają się na nich brązowe plamy. Z kolei w bardzo ciemnych miejscach liście wyciągają się i stają się jasnozielone. 

Kwiat zamiokulkas zamiolistny nie chce wypuszczać nowych liści? Proste rozwiązanie

Jednym z najczęstszych przyczyn braku nowych listków na naszym zamiokulkasie jest zbyt mała doniczka. Choć wiele osób wierzy, że ten kwiat dobrze czuje się w ciasnych osłonkach, to jednak w pewnym momencie staje się ona za mała i roślina nie może rozwijać swojego systemu korzeniowego, który jest magazynem składników odżywczych. Jeśli więc chcemy, by zamiokulkas wypuszczał nowe łodygi, wystarczy przesadzić go do trochę więcej doniczki.

Więcej o: