Zamiokulkas zamiolistny to efektowny, w ostatnim czasie bardzo modny kwiat domowy, który wyróżniający się eleganckim wyglądem oraz niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Roślina zachwyca swą niezwykłą urodą, a dodatkowo jest niewymagająca i łatwa w uprawie. Zamiokulkas zamiolistny wykazuje bardzo dużą odporność na niesprzyjające warunki, niedostatek wody i światła, przez co zyskał miano żelaznej rośliny.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zamiokulkas o wiele lepiej znosi suszę niż nadmiar wody. Roślina gromadzi zapasy w liściach oraz korzeniach. Dlatego wytrzyma nawet długie tygodnie bez wody, natomiast jej nadmiar może ją uśmiercić. Przelana roślina gnije od korzeni, następnie gubi liście. Najlepiej podlewać go w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi zupełnie przeschnie. Do nawadniania używamy odstanej wody w temperaturze pokojowej. Możemy też zraszać jej ziemię.
Zamiokulkas najlepiej będzie rosnąć w żyznej, przepuszczalnej i próchniczej glebie o kwaśnym odczynie. Podczas przesadzania kwiatu, najlepiej będzie wybrać ceramiczną doniczkę o kilka centymetrów większą od poprzedniej. Stanowisko odpowiednie dla zamiokulkasa powinno być jasne, ale jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Toleruje również częściowe zacienienie. Najgorsze są dla niej skrajności — ostre słońce parzy liście i pojawiają się na nich brązowe plamy. Z kolei w bardzo ciemnych miejscach liście wyciągają się i stają się jasnozielone.
Jednym z najczęstszych przyczyn braku nowych listków na naszym zamiokulkasie jest zbyt mała doniczka. Choć wiele osób wierzy, że ten kwiat dobrze czuje się w ciasnych osłonkach, to jednak w pewnym momencie staje się ona za mała i roślina nie może rozwijać swojego systemu korzeniowego, który jest magazynem składników odżywczych. Jeśli więc chcemy, by zamiokulkas wypuszczał nowe łodygi, wystarczy przesadzić go do trochę więcej doniczki.