Gdzie wyrzucić filtr do wody? Jak często wymieniać wkład i czy jest on bezpieczny dla środowiska?

Gdzie wyrzucić filtr do wody? Dzbanek z filtrem uwolnił gospodarstwa domowe od dużej ilości plastiku oraz ciężkich zgrzewek. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego rozwiązania i zastanawiasz się gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody?

Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody - czy dzbanek filtrujący jest bezpieczny dla zdrowia? 

Dzbanek filtrujący w swojej klasycznej odsłonie składa się z pojemnika na czystą wodę, komory z wkładem filtrującym oraz pokrywki wyposażonej we wskaźnik wymiany wkładu. Czy plastikowy dzbanek jest bezpieczny dla zdrowia? Tak, ponieważ pojemnik na czystą wodę wykonany jest z tworzywa sztucznego bez bisfenolu A (musi zawierać oznaczenie BPA free / bez BPA). Jest to związek chemiczny z grupy fenoli, który stosuje się do produkcji tworzyw sztucznych, na przykład opakowań żywności, tymczasem bisfenol A nie tylko zaburza gospodarkę hormonalną, ale też zagraża płodności mężczyzn oraz ma negatywny wpływ na kobiety w ciąży. Bisfenol A sprzyja też otyłości.

Zobacz też: Co szkodzi wątrobie, podnosi poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi? Naukowcy winią bisfenol A i ftalany

Segregacja śmieci - filtry do wody. Z czego składa się filtr i jak działa? 

Kluczowym elementem dzbanka filtrującego jest wkład, który wpływa na jakość przefiltrowanej wody. W skład filtra wchodzi węgiel aktywny z dodatkiem naturalnych łupin orzecha kokosowego, żywicy jonowymiennej lub inny składnik filtrujący, na przykład złoże alkaliczne. Filtr wpływa na walory i właściwości wody z kranu poprzez ograniczenie ilości substancji chemicznych. Ten mały wkład jest w stanie całkowicie usunąć metale ciężkie oraz cząsteczki stałe obecne w rurach. Wiemy już, z czego składa się filtr do wody i jak działa, a co z utylizacją? Więcej na temat zasad segregacji śmieci odnoszących się do filtrów do wody, przeczytasz poniżej. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Zużyty filtr do wody - który kontener wybrać? 

Zużyty filtr do wody nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, można go z powodzeniem wyrzucić do domowego śmietnika. Wkłady do dzbanków do wody powinny trafić do sekcji zmieszanej

Zobacz też: Gdzie wyrzucić styropian? Pamiętaj o tym podczas segregacji odpadów!

Gdzie wyrzucić filtr do wody - jak często wymieniać wkład? 

Bez względu na typ dzbanka każdy filtr należy wymieniać co miesiąc od aplikacji nowego wkładu. Szczegółowa informacja na ten temat dostępna jest we wskaźniku wymiany filtra, który za każdym razem należy ustawić od nowa przy zakładaniu kolejnego wkładu. Dzbanki nowego typu ze wskaźnikiem LED sygnalizują konieczność wymiany filtra poprzez czerwone światełko. Tydzień przed konieczną wymianą otrzymamy przypomnienie w postaci żółtego światła. 

Utylizacja filtra - jak długo woda może stać w dzbanku? 

Przefiltrowana woda nadaje się do picia przez 12 godzin, po upływie tego czasu wodę należy wymienić. Pamiętajmy o tym, aby nie marnować pozyskanej wody i nawet gdy nie nadaje się ona do spożycia, można nią na przykład podlać kwiaty. W długo nieużywanym dzbanku często pojawia się zielony osad, to glony, które powstają w wilgotnym i nasłonecznionym środowisku. Zamiast zostawiać dzbanek na blacie, lepiej schować go do szafki lub lodówki. 

Zobacz też: Gdzie wyrzucić płytę CD - poznaj zasady utylizacji oraz gotowe pomysły na recykling

Więcej o: