Pojawił się nowy mieszkaniec w Lasach Karsiborskich. Tego nikt się nie spodziewał

Wspaniała wiadomość przyszła z nadleśnictwa Świdwin. Zadomowił się tam nowy mieszkaniec, którego od jakiegoś czasu obserwowali świdińscy leśniczy, którzy chcą mieć pewność, że ryś osiedlił się tu na stałe, czy jednak tylko przystanął po drodze do nowego terytorium.

16 stycznia 2023 roku Nadleśnictwo Świdwin, Lasy Państwowe podzieliły się na swojej stronie na Facebooku świetną wiadomością. Ucieszy ona wszystkich fanów zarówno małych i słodkich jak i większych kotów oraz wszelkiego typu dzikich zwierząt. To rzadki okaz rysia, który wyłonił się z lasu podczas słonecznej pogody. Jego obecność zarejestrował czujny fotograf Nadleśnictwa Świdwin.

Zobacz wideo Beskid Żywiecki. Małe rysie z matką uchwycone na fotopułapce. Naukowcy: To ewenement

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy mieszkaniec Lasów Karsiborskich

Nowy ryś pojawił się w karsiborskich lasach, gdzie prawdopodobnie planuje osiedlić się na stałe. Leśnicy z Nadleśnictwa Świdwin obserwowali go przez pewien czas, próbując ustalić, czy nie jest to jedynie krótki przystanek na jego trasie. Całkiem możliwe jest, że kot przybył z okolic Drawska, ponieważ właśnie tam były wypuszczane na wolność. Od 1995 roku rysie znajdują się pod ścisłą ochroną. Leśnicy podkreślają, że w przypadku spotkania tego zwierzęcia, niewskazane jest próbowanie go pogłaskać, ani w żaden sposób zaczepiać. Same raczej nie atakują ludzi, a wręcz starają się ich unikać.

Powrót Rysia

Projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski" jest realizowany od 2017 roku przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze we współpracy z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu. Głównym jego celem jest przywrócenie populacji rysi na tereny ich dawnego zamieszkania i zapewnienie odpowiednich warunków do ich rozwoju. Założenia projektu były realizowane poprzez stworzenie młodym rysią urodzonym w niewoli warunków umożliwiających przystosowanie się do życia na wolności, rozmnożenie ich i wypuszczenie matek z podrośniętymi kociętami. Każde zwierza ma założoną obrożę GPS, aby przyrodnicy mogli stale monitorować ich poczynania.

 
Więcej o: