Oficjalnie: rekordowa waloryzacja 2023 obejmie ponad sześć świadczeń! To nie tylko wyższe emerytury

Nowy wskaźnik waloryzacji 2023 oznacza rekordowe podwyżki m.in. rent i emerytur. W ciągu ostatnich lat zanotowano największy wzrost. Wraz z emeryturą podniosą się także inne świadczenia. Waloryzacja świadczeń obejmie ponad 5 grup świadczeniobiorców.

Jeszcze niedawno Główny Urząd Statyczny informował, że wskaźnik waloryzacji obliczono na poziomie 13,8%. W piątek 13 stycznia podano nowe dane, według których wskaźnik ma być jeszcze wyższy. Ile teraz wynosi i co to oznacza? Sprawdź, jakie świadczenia wzrosną wraz z emeryturą.

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka waloryzacja emerytur w 2023? GUS podaje nowe informacje

Według ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych waloryzacja ma pokryć różnicę spowodowaną inflacją. W 2022 była naprawdę wysoka, dlatego waloryzacja również będzie rekordowa. Nowy wskaźnik wynosi aż 14,8%. Jest to jedna z największych podwyżek ostatnich lat. Dla porównania, w 2022 roku waloryzacja była na poziomie 7%, a w 2021 tylko 4,9%.

Ile wynosi 13 emerytura 2022 netto? Dwa kluczowe czynniki wpłynęły na jej wysokośćKiedy 13. emerytura 2023 zostanie wypłacona? Rekordowe kwoty

Waloryzacja rent i emerytur 2023. O ile wzrosną świadczenia?

Waloryzacji podlegają przede wszystkim emerytury. W związku z tak wysokim wskaźnikiem najniższa emerytura wzrośnie aż o 250 zł. W ubiegłym roku wynosiła 1338,44 zł brutto, a w 2023 wzrośnie do 1588,44 zł brutto. Nowe kwoty będą obowiązywać od marca. Podniesie się również 13. emerytura, na którą seniorzy będą mogli liczyć w kwietniu. Ma ona równowartość najniższej emerytury. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji dotyczących tego, czy seniorzy mogą w tym roku liczyć również na "czternastkę".

Młody kierowca z prawem jazdyKiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe? Obowiązek kierowców

Waloryzacja świadczeń 2023. Jakie świadczenia wzrosną wraz z emeryturą?

Waloryzacja nie dotyczy tylko rent i emerytur. Jak co roku, wzrosną również inne świadczenia. Dotyczy to:

  • dodatków, takich jak 13. i 14. emerytura
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych
  • okresowych emerytur kapitałowych
  • emerytur pomostowych
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych

Wzrośnie również ryczałt energetyczny, który przysługuje emerytom, rencistom, inwalidom oraz osobom pobierającym uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne. Dotyczy to również dodatku kombatanckiego.

Więcej o: