Na której ręce nosi się obrączkę a na której pierścionek zaręczynowy? Wiele osób nie ma o tym pojęcia

Obrączki ślubne są nieodłącznym symbolem małżeństwa i przywiązania do drugiej osoby. Ważna jest również dłoń i palce, na których się znajduje złoty krążek. Na której ręce nosi się obrączkę a na której pierścionek zaręczynowy?

W starożytności wierzono, że żyła prowadząca do serca znajduje się na serdecznym palcu lewej dłoni. Noszenie obrączki na palcu serdecznym przez jednego z małżonków jest uważane za gwarancję wzmocnienia uczuć i relacji.

Zobacz wideo Julia Sobczyńska planuje ślub z dziewczyną? "Może uda się tutaj"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na której ręce nosi się obrączkę? Co mówi tradycja?

Wymiana obrączek podczas ceremonii zaślubin stała się popularna wśród Rzymian. Oprócz swojej użyteczności pierścienie symbolizują początek i koniec, wieczność i nieśmiertelność. Choć widać, że zwyczaj noszenia obrączek nie jest już tak ważny, jak kiedyś, to nadal jest głęboko zakorzeniony w kulturze.

Obrączki wciąż noszone są na palcu serdecznym. Zmieniła się jednak ręka, na której się je nosi. Niektórzy ludzie podążali za zwyczajem starożytnych i nosili ją na lewej ręce, podczas gdy inni przenosili obrączkę na prawą rękę. W większości przypadków zależy to od tego, jak zwyczaj ten jest udokumentowany w kulturze danego kraju. Poza Polską obrączkę nosi się również na prawej ręce w Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Chile i Wenezueli. Z kolei złoty krążek na serdecznym palcu lewej ręki można znaleźć m.in. we Francji, Szwecji, Irlandii, Egipcie, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Pierścionek zaręczynowy. Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy przed założeniem obrączki jest jedynym widocznym symbolem miłości. Tu pojawia się pytanie, na który palec go założyć.  W wielu krajach pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej ręce, w niektórych na prawej, ale zawsze na palcu serdecznym. Palec serdeczny obok małego to palec, na którym powinno się nosić pierścionek zaręczynowy aż do ślubu. Zgodnie ze staropolską tradycją pierścionek zaręczynowy powinien być inkrustowany białymi kamieniami. Biel jest symbolem szczęśliwego i długiego małżeństwa. To, na którym palcu nosisz pierścionek zaręczynowy przed ślubem, ma znaczenie także po ślubie. W Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni aż do ślubu. Potem można go nosić na palcu serdecznym lewej ręki lub nosić z obrączką.