Gdzie wyrzucać puszki? Zasady segregacji śmieci. Aluminium to wciąż cenny surowiec

Gdzie wyrzucać puszki? Wbrew pozorom to palący problem w wielu domach, przeciętna europejka rodzina rocznie wyrzuca około 500 sztuk puszek. Odpowiednio składowane puszki poddaje się procesowi recyklingu. Sprawdź, gdzie wyrzucić puszki po piwie, konserwach czy karmie dla zwierząt.

Puszki obecne są w każdym gospodarstwie domowym, kupujemy w nich warzywa na rodzinny obiad, ulubione napoje oraz mokrą karmę dla pupila. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania: 

Zobacz wideo Do jakiego kontenera wrzucić paragon, a gdzie stare ubrania? Wyjaśniamy

Czy warto kupować konserwę w puszkach? 

Konserwa idealnie sprawdza się podczas wakacji oraz jako baza pod szybki obiad. Makaron, pesto, mięso z puszki oraz odrobina sera to przepis na smaczny posiłek, który można przygotować w kilka chwil i to dla dużej ilości osób. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na mięso, czy warzywa z puszki, ale dlaczego na co dzień lepiej unikać tego typu żywności? Konserwy zawierają dużą ilość wody kosztem głównego produktu. Żywność z puszki przyczynia się do otyłości, nadciśnienia oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej. Obecne w puszce konserwanty, na przykład azotyn sodu E250, może sprzyjać rozwojowi nowotworów. Dlatego jedzenie z puszki powinno pojawiać się okazjonalnie na naszym stole. 

Zobacz też: Konserwanty w żywności - wielu powinniśmy unikać. A które nie są groźne?

Gdzie wyrzucić puszki po konserwach? Puszki aluminiowe lub z metalu

Gdzie wyrzucić puszki po konserwach? Po wyrzuceniu resztek jedzenia do pojemnika z odpadami mieszanymi puszki należy wyrzucić do kontenera z oznaczeniem: metale i tworzywa sztuczne.  

  • Niektóre gminy zapewniają punkty odbioru PSZOK.  
  • Puszki można też zbierać i na koniec wywieźć do składu złomu. 

Gdzie wyrzucać puszki po karmie - segregacja dla właścicieli psów i kotów 

Publikujgdzie wyrzucać puszki po karmie? Zwierzętom domowym nie służą resztki ze stołu, współczesne żywienie ogranicza się często do suchej karmy lub mokrej wersji w puszce. Niemal w każdym sklepie spożywczym dostępne są różne rodzaje puszek z karmą dla zwierząt. Właściciele wybrednych czworonogów muszą liczyć się z częstą koniecznością zmiany smaku, co często skutkuje niedokończoną puszką. 

Gdzie wyrzucać puszki po karmie i jak nie marnować pożywienia dla psa lub kota? Puszki po karmie wyrzucamy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, co pozwoli na ich późniejszy recykling. Aby nie marnować karmy, warto kupić puszki o różnych smaków zgodne z dietą pupila. Zwierzęta podobnie jak ludzie szybko się nudzą i często nie chcą jeść tej samej mokrej karmy przez cały tydzień. Skutecznym rozwiązaniem może być też zakup mniejszych puszek lub saszetek. 

Gdzie wyrzucać puszki po piwie? 

Statystyczny Polak opróżnia rocznie około 200 puszek z piwem. Gdzie wyrzucać puszki po piwie i czy należy je najpierw wypłukać? Zgodnie z tym, co mówią aktualne przepisy, zarówno puszki po piwie, jak i po innych napojach należy umieszczać w pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne bez konieczności ich wcześniejszego mycia. Podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej konserw puszki po piwie można też magazynować i oddać ich większą ilość do skupu złomu. Średnia cena puszek aluminiowych to 3,5 - 5 zł/kg. 

Zobacz też: Gdzie wyrzucić żarówki? Pozbądź się kłopotu zgodnie z zasadami segregacji śmieci

Więcej o: