Szarmancki niczym... szczeniak? Naukowcy zauważyli urocze zachowanie u psiaków podczas zabawy

Definicja terminu "szczeniackie zachowanie" może wymagać zaktualizowania. Okazuje się bowiem, że szczeniaki podczas zabawy wcale nie są tak niedojrzałe i egocentryczne, jak mogłoby się wydawać. Co ciekawe, na ich zachowanie wpływa płeć towarzyszy zabaw.

Zabawa w życiu szczeniaków jest niezwykle ważna. Pomaga im rozwijać umiejętności społeczne i sprawność fizyczną. W późniejszym wieku ma na celu ustalanie wzajemnych relacji. Wydawać by się mogło zatem, że szczeniaki będą podejmować pierwsze próby zaznaczenia dominacji w ten sposób. Tymczasem badania, które przeprowadziły Camilla Ward, Erika Bauer i Barbara Smuts potwierdziły coś zupełnie innego. Ich praca opublikowana została w 2008, a pisał o niej m.in. portal NBC News.

Zobacz wideo Dlaczego psy poruszają łapkami przez sen? Na to i na inne pytania odpowiada Bronek [Pracownia Bronka]

Jesteś miłośnikiem psów? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zachowania szczeniaków podczas zabawy. Podstawowe informacje o badaniach

W badaniu udział wzięły szczeniaki czterech ras: mieszańce owczarka, labrador retriever, doberman pinczer i malamut. Psiaki były w wieku od 3 do 40 tygodni. Głównym czynnikiem, który brano pod uwagę, była jednak płeć szczeniaków, przy czym obserwowano zarówno zachowania pomiędzy osobnikami tej samej płci, jak i pomiędzy chłopcami i dziewczynkami.

Panie mają pierwszeństwo. Zaskakujące obserwacje naukowców

Pierwszą ciekawą obserwacją były preferencje w wyborze partnerów zabaw. Szczeniaki płci żeńskiej częściej inicjowały zabawę z innymi samiczkami. Szczeniaki męskie z kolei wykazywały mniejsze zainteresowanie w zabawie z innymi chłopcami, ale były bardzo entuzjastyczne podczas zabawy z dziewczynkami. Co więcej, często też pozwalały im wygrywać, nawet jeśli miały fizyczną przewagę. W wielu przypadkach przyjmowały przy tym też charakterystyczne uległe pozycje.

Możliwe wytłumaczenia futrzanej szarmanckości. Powodów może być kilka

Jednym z wytłumaczeń zachowania szczeniaków może być przygotowanie do przyszłych relacji. Przyjmowanie uległej roli pozwala na zbliżenie się do szczeniaków płci żeńskiej i lepsze ich poznanie, co może zaowocować, gdy dorosłe już psy będą szukać partnerek. Autorki badania zauważają również, że sama zabawa może być po prostu istotniejsza dla szczeniaków niż wygrana. Podobne zachowania obserwuje się też u kangurów rdzawoszyich, sajmiri wiewiórczych czy pawianów, zwłaszcza w zabawach między dorosłymi a młodymi osobnikami. Nie jest to też praktyka obca dla ludzi. Który z rodziców bowiem nie daje forów swoim maluchom podczas wyścigów czy siłowania się na rękę?

Więcej o: