Domowy sposób na mydło w płynie. Oszczędność pieniędzy i dbanie o środowisko w jednym!

Mydło to produkt, który używa się minimum kilka razy w ciągu dnia. Nic zatem dziwnego, że dosyć szybko można wyczerpać opakowanie i pojawi się potrzeba kupna nowego. Istnieje jednak sposób na domowe mydło w płynie, dzięki któremu zaoszczędzisz. Sprawdź, jak je zrobić.

Mydło jest produktem, które usuwa brud i myje. Mimo że aktualnie bardziej popularne są żele pod prysznic, to jednak sporo osób nadal używa klasycznego mydła, najczęściej do mycia rąk. Jednak istnieje domowy sposób na zrobienie mydła w płynie. Ta metoda nie tylko pomoże ci zaoszczędzić, ale na dodatek jest ekologiczna, więc zadbasz o środowisko. Co więcej, samodzielnie decydujesz, co jest w składzie, więc z pewnością nie znajdą się tam konserwanty, ale może pojawić się wyjątkowy zapach, którego próżno szukać na sklepowych półkach. Wypróbuj ten przepis na domowe mydło w płynie. 

Zobacz wideo Mydło nie wystarczy. Jak zdjąć ciasny pierścionek?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Z czego robi się mydło? Możesz się zdziwić 

Z informacji zamieszonej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste można się dowiedzieć, że mydło powstaje w prosie chemicznym i jest niczym innym jak solą. 

Sól powstająca w reakcji tzw. zmydlania, zachodzącego pomiędzy kwasami tłuszczowymi (obecnymi w tłuszczach zwierzęcych i olejach roślinnych) i zasadami (wodorotlenkami) metali, głównie sodu lub potasu.

Co ciekawe, aby przyspieszyć ten proces, można użyć małej ilości etanolu. Po zakończeniu tego procesu otrzymujemy gotowy produkt, który jest solą kwasu tłuszczowego. 

Przepis na domowe mydło w płynie. To bardzo proste

Żeby cieszyć się domowym mydłem w płynie, należy zetrzeć na tarce klasyczne, szare mydło, a powstałe wiórki rozpuść w gorącej wodzie. Następnie odstaw produkt do wystygnięcia. Kiedy będzie chłodniejsze, dodaj kilka kropel wybranego olejku zapachowego i wymieszaj. W dalszej kolejności przelej mydło do pojemnika z pompką i gotowe. Możesz korzystać z domowego mydła. 

Mydło zero waste. Nie marnuj resztek 

Jeżeli korzystasz z mydła w kostce, to absolutnie nie wyrzucaj resztek. Zbieraj je, a następnie pokrój na małe kawałeczki i dolej około 170 ml ciepłej przegotowanej wody. Wszystko dobrze wymieszaj, jednak rób to powoli, aby nie zrobić piany. W kolejnym kroku dolej 1 łyżeczkę gliceryny i jeszcze odrobinę wody. Kiedy mieszanka wystygnie, możesz do niej dodać kilka kropel olejku zapachowego. 

Zanim zaczniesz używać domowego mydła w płynie, odczekaj 2 dni. 

Więcej o: