Oczar pośredni jest krzewem, który charakteryzuje się nietypową porą kwitnięcia, a mianowicie przypada ona na zimę. Roślina może być fantastyczną ozdobą w twoim ogrodzie przez cały rok, ponieważ jej owalne liście jesienią mają tendencję do przebarwiania się w wyrazistą czerwień, pomarańcz lub różne odcienie żółci. Co więcej, jej pielęgnacja wcale nie jest skomplikowana, a wszelkie starania wynagrodzi ci wyjątkowo intensywny i piękny zapach.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Oczary mogą być uprawiane w warunkach klimatycznych panujących w Polsce i często osiągają aż od 3 do 4 metrów szerokości oraz wysokości. Roślina preferuje glebę luźną i przepuszczalną, dlatego też warto raz w roku wysypać wokół pnia korę. Taki zabieg ułatwi podłożu zatrzymywanie wody, ciepła i powietrza oraz pozytywnie wpłynie na magazynowanie substancji odżywczych.
Podczas sadzenia należy pamiętać, że oczary są niezwykle wybredne, jeśli chodzi o towarzystwo i zdecydowanie lepiej rosną w samotności. Ten krzew ma wyjątkowo wrażliwy system korzeniowy, który źle znosi konkurencję. Najlepiej zasadzić je jesienią, z dala od dużych drzew o płytkim systemie korzeniowym.
Choć oczary to mało wymagające krzewy, które najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym i osłoniętym od wiatru. Odpowiednie miejsce i dobra gleba to klucz do sukcesu, dzięki nim roślina nie będzie wymagać dodatkowych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyne, o czym należy pamiętać podczas uprawy oczaru to wilgotność podłoża. Te krzewy nie lubią suszy, dlatego w upalne i bezdeszczowe lata wymagają regularnego podlewania.
Oczary wyjątkowo dobrze przystosowują się do panującej aury na zewnątrz. Krzew kwitnie, nawet gdy na dworze jest zaledwie 10 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura spada jeszcze bardziej, jego kwiaty delikatnie się zwijają, aby przeczekać największe mrozy. Młode okazy narażone są na przymarzanie, dlatego też na zimę warto je okryć, żeby nie uległy uszkodzeniu.