Jak pielęgnować oczary? Uważaj na nie szczególnie zimą! Mogą nie dotrwać do wiosny

Oczary to krzewy, które bez wątpienia warto mieć w swoim ogrodzie. Odpowiednio pielęgnowane kwitną nawet w styczniu! Jak dbać o oczary? Podpowiadamy, co warto robić, aby bujnie rosły przez cały rok. Istotne jest m.in. ich towarzystwo.

Oczar pośredni jest krzewem, który charakteryzuje się nietypową porą kwitnięcia, a mianowicie przypada ona na zimę. Roślina może być fantastyczną ozdobą w twoim ogrodzie przez cały rok, ponieważ jej owalne liście jesienią mają tendencję do przebarwiania się w wyrazistą czerwień, pomarańcz lub różne odcienie żółci. Co więcej, jej pielęgnacja wcale nie jest skomplikowana, a wszelkie starania wynagrodzi ci wyjątkowo intensywny i piękny zapach

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować oczary? Ważne jest ich sąsiedztwo 

Oczary mogą być uprawiane w warunkach klimatycznych panujących w Polsce i często osiągają aż od 3 do 4 metrów szerokości oraz wysokości. Roślina preferuje glebę luźną i przepuszczalną, dlatego też warto raz w roku wysypać wokół pnia korę. Taki zabieg ułatwi podłożu zatrzymywanie wody, ciepła i powietrza oraz pozytywnie wpłynie na magazynowanie substancji odżywczych.

Podczas sadzenia należy pamiętać, że oczary są niezwykle wybredne, jeśli chodzi o towarzystwo i zdecydowanie lepiej rosną w samotności. Ten krzew ma wyjątkowo wrażliwy system korzeniowy, który źle znosi konkurencję. Najlepiej zasadzić je jesienią, z dala od dużych drzew o płytkim systemie korzeniowym. 

Domowe sposoby na kreta. Posadź to w ogrodzie, a pozbędziesz się ich w mgnieniu okaWymieszaj z wodą, wlej do nory. Ten sposób na kreta w mig uratuje ogród!

Uprawa oczarów. O tych zasadach warto pamiętać

Choć oczary to mało wymagające krzewy, które najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym i osłoniętym od wiatru. Odpowiednie miejsce i dobra gleba to klucz do sukcesu, dzięki nim roślina nie będzie wymagać dodatkowych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyne, o czym należy pamiętać podczas uprawy oczaru to wilgotność podłoża. Te krzewy nie lubią suszy, dlatego w upalne i bezdeszczowe lata wymagają regularnego podlewania. 

Internet (zdjęcie ilustracyjne)Co można odliczyć od podatku? Ulga na internet 2023 to nawet 1500 zł!

Jak pielęgnować oczary zimą? Młode krzewy należy okryć

Oczary wyjątkowo dobrze przystosowują się do panującej aury na zewnątrz. Krzew kwitnie, nawet gdy na dworze jest zaledwie 10 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura spada jeszcze bardziej, jego kwiaty delikatnie się zwijają, aby przeczekać największe mrozy. Młode okazy narażone są na przymarzanie, dlatego też na zimę warto je okryć, żeby nie uległy uszkodzeniu. 

Więcej o: