Właściciele zwierząt zaoszczędzą nawet kilkaset złotych. Dofinansowanie obejmie wiele miast

Ceny wizyt u weterynarza to nieraz koszt rzędu kilkuset złotych. Urzędy w wielu miasta oferują dofinansowanie niezbędnych zabiegów. Jak się okazuje, nie robią tego bez powodu. Wyjaśniamy, na czym polega dofinansowanie dla właścicieli zwierząt i jakie warunki trzeba spełnić.

Decyzja o adopcji lub zakupie pupila nie jest łatwa. Nie chodzi tylko o opiekę nad zwierzęciem, ale też koszty z nią związane. Wizyty u weterynarza potrafią kosztować krocie, a niektóre są niezbędne, szczególnie zaraz po adopcji. Jak się okazuje, wiele miast dofinansowuje niektóre zabiegi. Sprawdź, na czym polega ta oferta i jak złożyć wniosek.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na czym polega dofinansowanie dla właścicieli zwierząt? Czemu ma służyć?

W ramach walki z bezdomnością zwierząt władze wielu miast zdecydowały się na dofinansowanie zabiegów sterylizacji i czipowania pupili. Niechciane szczenięta i kocięta często są wyrzucane z domu lub bezrefleksyjnie wypuszczane, przez co szybko giną lub stwarzają zagrożenie dla innych zwierząt. Z tego powodu właściciele psów i kotów mogą ubiegać się o środki, które urząd wyda im na konieczne wizyty u weterynarza, by zapobiec problemowi.

Ile wynosi dofinansowanie dla właścicieli zwierząt? Nawet kilkaset złotych od urzędu

Wysokość dofinansowania zależy głównie od rodzaju i płci zwierzęta, a także od cen obowiązujących u weterynarzy w danym mieście. Przykładowo, koszt kastracji kocura waha się od 100 do 150 zł, natomiast sterylizacja kotki wynosi 150-300 zł. W przypadku psów zabiegi są trochę droższe. Kastracja psa to cena między 100 a 200 zł, a suczki od 200 do 400 zł. Dodatkowo obowiązkowym zabiegiem jest zaczipowanie zwierzęcia, który kosztuje od 50 do nawet 200 zł. Przykładowo w Warszawie, taki zabieg może być całkowicie darmowy. Akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy do 30 listopada 2023 r. lub do wyczerpania środków finansowych, w ramach realizacji Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy.

Wniosek o dofinansowanie na sterylizację i czipowanie zwierząt. Kto może wnioskować?

Aby móc ubiegać się o pełne dofinansowanie zabiegów weterynaryjnych trzeba spełnić kilka warunków:

  • zwierzę musi mieć przynajmniej pół roku i kwalifikować się do znieczulenia ogólnego,
  • właściciel musi posiadać dowód stałego pobytu w danym obszarze, status studenta lokalnej uczelni lub faktury potwierdzające odprowadzanie podatków w danym miejscu.

Warunki mogą się lekko różnić w zależności od miasta. Jeśli w twojej miejscowości urzędy finansują sterylizację i czipowanie, należy zgłosić się do jednostki odpowiedzialnej za ochronę środowiska w gminie lub w mieście i wypełnić wniosek.

Więcej o: