Dlaczego kalanchoe nie kwitnie? Wystarczą dwie łyżeczki, a będzie uginać się od pąków

Pięknym i popularnym kwiatem w wielu mieszkaniach jest kalanchoe. Uprawa żyworódki nie jest skomplikowana, ale warto znać kilka zasad, by mogła rosnąć zdrowo i wypuszczać kolejne kwiaty. Wyjaśniamy co zrobić, jeśli kalanchoe nie kwitnie. Wystarczą dwie łyżeczki.

Kalanchoe blossfeldiana, inaczej żyworódka, to doskonała roślina do mieszkania. Zdobią ja małe kwiatki w kolorze pomarańczowym, różowym czy czerwonym. Jej ciemnozielone listki luźno zwisają z doniczki, więc będzie pięknie wyglądać na wysoko zawieszonych półkach. Sprawdź, jak o nią dbać, by zdrowo rosła.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie postawić kalanchoe? Stanowisko może być kłopotliwe

Hodowcy żyworódki mają największy problem z dobraniem jej miejsca. Pod tym względem ta roślina jest dość wybredna, ponieważ stanowisko trzeba zmieniać w zależności od pory roku. Jesienią roślina może stać na parapecie przy oknie, ponieważ słońce nie jest wtedy tak intensywne i nie poparzy rośliny. Wiosną i latem lepiej nie narażać jej na bezpośrednie słońce, dlatego najlepszym miejscem będzie nieco oddalone od okna, ale jasne.

Monstera we wnetrzuJak wygląda kwiat monstera veriagata? Podstawowe zasady pielęgnacji monstery

Jak podlewać żyworódkę? Nie przesadzaj z wodą

Kalanchoe jest sukulentem. Oznacza to, że nie trzeba jej często podlewać. Z tego powodu jest to idealna roślina dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowaniem lub zapominają o nawadnianiu. W lecie warto podlewać ją co około dwa tygodnie, natomiast zimą dopiero, gdy ziemia zupełnie przeschnie. W ten sposób nie doprowadzimy do przelania i gnicia korzeni.

Czy wypada dać w prezencie kwiatka w doniczce? Tym osobom lepiej go nie wręczaćCzy wypada dać kwiatka w doniczce? Tym osobom lepiej go nie wręczać

Dlaczego kalanchoe nie kwitnie? Te produkty pomogą jej rosnąć

Aby żyworódka wypuściła nowe kwiaty, musi być dobrze odżywiona. Z tego powodu warto co jakiś czas ją nawozić. Gotowe specyfiki znajdziesz w sklepie, ale zanim wydasz pieniądze, warto zrobić domowy nawóz. Przygotujesz go z produktów, które zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. Fusy z kawy zawierają wiele substancji, które odżywiają rośliny doniczkowe. Wystarczy, że wsypiesz dwie łyżeczki do szklanki z wodą i dokładnie wymieszasz. Odstaw mieszankę na kilku minut, a następnie ostrożnie wlej ją do doniczki. Podobnie działanie ma skórka od banana. Pokrój ją na kawałki, przełóż do słoika i zalej wodą. Po 24 godzinach nawóz będzie gotowy.

Więcej o: