Kiedy jest niedziela handlowa 2023? W jakich terminach sklepy będą otwarte? Lista dat jest krótka

Kiedy jest niedziela handlowa 2023? W związku z tym, że nie każdy ma czas na zakupy w ciągu tygodnia, niedziele handlowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Ile niedziel handlowych jest w 2023 roku? Przeczytaj tekst i dowiedz się, kiedy dokładnie nie będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę.

Niedziele handlowe to dni, w których sklepy pozostają otwarte. Od 2018 roku obowiązuje zakaz handlu w siódmym dniu tygodnia. Z roku na rok dat, w których można dokonywać zakupów, jest coraz mniej. Ilość niedziel handlowych 2023 nie napawa optymizmem. Prezentujemy pełną listę handlowych niedziel. 

Zobacz wideo Czy obchody Święta Niepodległości muszą dzielić Polaków? Pytamy senatora Jackowskiego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niedziele handlowe 2023. Ile ich zaplanowano? 

W tym roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał w przypadku siedmiu niedziel. Reszta pozostaje niehandlowa, w związku z czym większość sklepów tego dnia będzie zamknięta. Co ciekawe ostatnia handlowa niedziela przypada w Wigilię, dlatego też w tym dniu zakupy będzie można robić znacznie krócej. 

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, restauracjach, kawiarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw oraz sklepach z prasą. Natomiast galerie handlowe i duże markety pozostaną zamknięte. 

Niedziela handlowa styczeń 2023. Kiedy pierwszy taki dzień?

Pierwszą handlową niedzielę ustalono na 29 stycznia 2023 roku, natomiast ostatni raz na niedzielne zakupy konsumenci będą mogli wybrać się 24 grudnia tego roku. W ustawie o graniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni można znaleźć informację o tym, jak długo sklepu pozostaną otwarte w Wigilię. Z tego zapisu wynika, iż w ostatnią handlową niedzielę tego roku zakupy będzie można zrobić do godziny 14:00.

Kiedy niedziela handlowa 2023? Pełna lista

W tym roku sklepy w niedziele będą otwarte zaledwie siedem razy: 

  • 29 stycznia 2023 r.,
  • 2 kwietnia 2023 r.,
  • 30 kwietnia 2023 r.,
  • 25 czerwca 2023 r.,
  • 27 sierpnia 2023 r.,
  • 17 grudnia 2023 r.,
  • 24 grudnia 2023 r.
Więcej o: