Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy i po co przycinać drzewa owocowe? To ostatni dzwonek!

Sposób pielęgnacji drzew w ogrodzie przekłada się na jakość owoców. Im lepiej zadbany o nasze rośliny, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się soczystymi jabłkami, gruszkami czy śliwkami. Kalendarz ogrodnika uwzględnia przycinanie jabłoni i innych drzew owocowych. Kiedy i jak to robić?

W polskich warunkach można bez problemu sadzić niektóre drzewa owocowe w ogrodzie. Oczywiście najczęściej spotyka się jabłoń, ale hodowcy uprawiają także grusze, czereśnie, wiśnie i śliwy. Warto jednak zapoznać się z zasadami uprawy takich drzew. Jedną z nich jest regularne przycinanie gałęzi. Sprawdź, jak to robić, by drzewo wypuściło pyszne owoce.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego trzeba przycinać gałęzie drzew owocowych?

Cięcie gałęzi to podstawowy zabieg w pielęgnacji drzew owocowych. Główne powody, dla których trzeba o tym pamiętać, to:

  • regulacja wzrostu drzew, które zbyt szybko się rozrastają
  • zapewnienie schowanym gałęziom dostępu do światła
  • kontrolowanie ewentualnych chorób i infekcji na drzewach
  • pobudzanie pączkowania i owocowania
  • pozyskanie materiału do rozmnażania rośliny

Kiedy najlepiej przycinać jabłonie i inne drzewa owocowe?

Najlepszym momentem na cięcie gałęzi jest przedwiośnie, czyli przełom lutego i marca. Najlepiej wybrać słoneczny, suchy dzień, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji. W tym czasie drzewa są nadal w stanie spoczynku, ale nie doskwiera już mróz. Jeśli przytniemy je, gdy już zaczną wegetować, mogą wypuścić soki i osłabnie kondycja drzew. Drugi popularny termin to okres letni na przełomie lipca i sierpnia. W tym czasie wycina się pędy z górnych partii drzew, które zagęszczają koronę.

Jak przycinać gałęzie owocowych drzew? Zastosuj się do kilku zasad

Do cięcia najlepiej nadają się ostre nożyce lub sekator. W przypadku wieloletnich drzew może być potrzebna piła. Pierwsze cięcie, tzw. formujące wykonujemy zawsze na przedwiośniu. Stosuje się je na młodych drzewkach, aby nadać kształtu koronie. Warto skrócić wtedy pędy o 1/3 długości. W przypadku starszych drzew stosuje się cięcie przerzedzające, mające na celu usunięcie chorych gałęzi. Pamiętaj, by po każdym takim zabiegu zabezpieczyć nacięte miejsce przez naniesienie środka grzybobójczego lub specjalnego oprysku.

Więcej o: