Gdzie wyrzucić opony i kiedy należy je wymienić na nowe? Uwaga na wysokie kary

Gdzie wyrzucić opony zgodnie z prawem i po czym poznać, że to już najwyższy czas na zmianę? Sprawdź, jak stan opon przekłada się na bezpieczeństwo na drodze i jaką karę można zapłacić za niewłaściwą utylizację.

Gdzie oddać zużyte opony - dlaczego nie warto zwlekać ze zmianą?  

Gdzie oddać zużyte opony i kiedy należy to zrobić? Opony w dobrym stanie przekładają się na większe bezpieczeństwo oraz komfort jazdy niezależnie od warunków panujących na drodze. Co więcej, są one wyposażone w odpowiednio głęboki bieżnik,  który szybko i sprawnie odprowadza wodę, w efekcie otrzymujemy lepszą przyczepność oraz skróconą drogę hamowania. Zdecydowanie warto zainwestować w nowe ogumienie dla swojego auta, a gdzie oddać zużyte opony? Sprawdzamy. 

Gdzie oddać stare opony - kiedy jest czas na zmianę? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz sposobu użytkowania, ale producenci opon wskazują na trzy kluczowe momenty, gdy zdecydowanie trzeba zainwestować w nowy komplet: 

  • dotyczy to starych opon, za takie uznaje się egzemplarze 10-letnie (liczymy od daty produkcji) 
  • wymiany wymagają także sparciałe oraz uszkodzone opony
  • zgodnie z tym, co mówią przepisy: należy bezwzględnie wymienić oponę z bieżnikiem startym do poziomu 1,6 mm. 

Po każdym sezonie opony tracą swoje właściwości, dlatego regularnie należy sprawdzać ich stan i pamiętać o zmianie opon letnich na zimowe i odwrotnie. Po zakupie nowego kompletu należy pomyśleć nad utylizacją starego ogumienia. Gdzie oddać stare opony? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie utylizować opony zgodnie z prawem? 

Gdzie utylizować opony? Najlepszym rozwiązaniem dla planety jest recykling opon, prawo nakłada na producentów oraz dystrybutorów obowiązek odzyskania ponad 70 proc. tonażu opon. Z czego co najmniej 15 proc. należy poddać recyklingowi. Gdzie utylizować opony? 

  • Stare opony możemy zostawić w zakładzie wulkanizacyjnym za darmo lub za symboliczną opłatą, ale pamiętajmy, że właściciel takiego punktu nie ma obowiązku przyjąć od nas zużytego zestawu. 
  • Niepotrzebne opony można też zostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów, pamiętajmy, że każda gmina może określać własne limity przyjęć. 
  • Zużyte ogumienie warto przekazać też do Centrum Utylizacji Opon. 

Czy można wyrzucić opony tak po prostu na śmietnik? Zgodnie z prawem takie działanie jest nielegalne. Jedyny wyjątek zachodzi wtedy, gdy urząd miasta lub gmina uwzględnia ogumienie w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Kara za pozostawienie opon w niewłaściwym miejscu może wynieść nawet 500 zł. 

Gdzie wyrzucać opony rowerowe - jakie obowiązują zasady? 

Czy opony rowerowe można wyrzucić na śmietnik? Podobnie jak w przypadku opon samochodowych jest to zabronione. Gdzie zatem wyrzucić opony rowerowe? Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie ich do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. 

Zobacz też: Gdzie wyrzucić żarówki? Pozbądź się kłopotu zgodnie z zasadami segregacji śmieci

Więcej o: