Utylizacja tonerów i ich wpływ na środowisko. Najważniejsze zasady segregacji śmieci

Utylizacja tonerów - czy tusze i tonery do drukarek można wyrzucić do zwykłego pojemnika na śmieci? Sprawdź zasady segregacji odpadów biurowych i dowiedz się, co zrobić ze zużytym wkładem.

Utylizacja tonerów zamienników - popularny produkt 

Tonery do drukarki obecne są w każdym biurze i w niemal każdym gospodarstwie domowym. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie Polaków na tonery wynosi ponad 100 milionów, z czego tylko połowa poddawana jest recyklingowi. Reszta trafia po prostu do śmietnika. Jak powinna wyglądać prawidłowa utylizacja tonerów zamienników i gdzie można oddać zużyte tonery, aby mogły trafić do ponownego użycia? Sprawdzamy.

Zobacz wideo Do jakiego kontenera wrzucić paragon, a gdzie stare ubrania? Wyjaśniamy

Gdzie można oddać zużyte tonery - problematyczny skład 

Gdzie można oddać zużyte tonery? Zwykły śmietnik z pewnością nie jest odpowiednim miejscem dla zużytych wkładów do drukarki. Obecne w nich polimery i związki chelatowe mają negatywny wpływ na środowisko oraz nasze zdrowie. Plastikowa obudowa to kolejny problem, gdyż rozłoży się ona dopiero po wielu latach i do tego czasu przyczyni się do zatrucia wody i gleby. Gdzie można oddać zużyte tonery i czy mają szansę na recykling? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Utylizacja tonerów zamienników - miejsca zbiórki 

Segregację i utylizację śmieci regulują przepisy prawne, na sankcje z powodu złej segregacji niebezpiecznych odpadów, do których zaliczamy tonery, narażeni są przede wszystkim przedsiębiorcy. Firmy mają obowiązek w bezpieczny sposób pozbyć się odpadów, które mają negatywny wpływ na środowisko. Jak utylizować tonery zamienniki? Poniżej dostępna jest lista punktów, które pozyskują tonery do recyklingu. 

  • Sklep - sprzedawca, który sprzedał nam toner, jest prawnie zobowiązany do przyjęcia zużytych pojemników. Tusze i toner zaliczane są do elektrośmieci, dlatego warto poszukać dedykowanego pojemnika, który dostępny jest najczęściej przed wejściem. 
  • Tonery możemy też oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który jest dostępny w każdej gminie. Tego typu miejsca przyjmują też duże gabaryty jak meble, czy zużyte opony.  
  • Oddając zużyte tonery, można odzyskać też część wydanej kwoty, wystarczy oddać pojemniki do skupu tonerów. Tym prostym sposobem zadbamy nie tylko o stan środowiska naturalnego, ale też i zawartość portfela.

Czy utylizacja tonerów i zamienników może odbyć się w domowym zaciszu? Elektrośmieci w postaci tonerów można przechowywać tylko w dedykowanym pojemniku i to przez krótki okres. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają warunków do przechowywania pustych wkładów do drukarki, a na przykład prowadzą firmę w miejscu zamieszkania, będzie kontakt z firmą, która w ciągu 48 godzin odbierze od nas problematyczne pojemniki. Wystarczy poszukać ogłoszeń w internecie. 

Zobacz też: Gdzie wyrzucać lakier do paznokci zgodnie z zasadą segregacji śmieci? To wcale nie jest takie oczywiste

Więcej o: