Emerytura po mężu 2023 będzie wyższa? Podano informacje. Od marca tego roku ruszą kluczowe zmiany

Nowy wskaźnik waloryzacji na 2023 rok może być dla wielu powodem do zadowolenia. Są przewidziane znaczne podwyżki dla seniorów, a także dla osób pobierających emeryturę po mężu. Czy w związku z wyższymi kwotami zainteresowanych tym świadczeniem będzie więcej?

Tak zwana emerytura po mężu nie przysługuje jedynie kobietom, a wniosek o świadczenie może złożyć więcej niż jedna osoba. Surowe warunki finansowe związane z rentą rodzinną dotychczas powodowały, iż wiele osób rezygnowało z tego przywileju. Jak wygląda sytuacja z wdowią emeryturą w 2023 roku? Dzięki rekordowej waloryzacji i planowanym zmianom kwoty mogą być nieco atrakcyjniejsze. 

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jaka waloryzacja emerytur i rent w 2023? Jest znaczna podwyżka 

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych waloryzacja ma być odpowiedzią na średnioroczną inflację. Nowy wskaźnik waloryzacji może być powodem do zadowolenia dla pobierających świadczenia, gdyż wynosi aż 14,8%. Jest to jedna z najwyższych podwyżek w ciągu ostatnich lat. Taki wskaźnik spowoduje, iż najniższa emerytura wzrośnie aż o 250 złotych, dzięki czemu będzie ona wynosić 1588,44 zł brutto. W ubiegłym roku było to 1338,44 zł brutto.  Według przyjętej przez Rząd i Prezydenta ustawy waloryzacja emerytur i rent w marcu 2023 r. ma wynieść 13,8 proc. Renta rodzinna jest świadczeniem, które podlega waloryzacji, a więc wzrośnie ponownie.

Kot w karotnie, zachowanie kotówTwój kot też tak robi? TikTokerka wyjaśnia przyczyny kocich zachowań

Emerytura po mężu 2023. Ile wynosi i komu przysługuje? 

Renta rodzinna, powszechnie znana jako emerytura po mężu, jest wypłacana co miesiąc przez ZUS najbliższej rodzinie zmarłego, który miał prawo do emerytury lub renty. Ubiegać się o nią może więcej niż jedna osoba, a jej wysokość jest zależna od tego, ilu bliskich chce otrzymywać to konkretne świadczenie. Wdowią emeryturę może pobierać małżonek zmarłego, jego dzieci do ukończenia 16. roku życia, jeżeli kontynuują naukę, świadczenie przysługuje im do 25. roku życia. Pieniądze należą się także rodzeństwu oraz wnukom. Ile wynosi renta rodzinna? 

  • Jeżeli pobiera ją jedna osoba, jest to 85 proc. świadczenia emerytalnego osoby zmarłej.
  • Jeśli są dwie osoby pobierające świadczenie, jest to 90 proc. dzielone na pół.
  • W przypadku co najmniej trzech osób jest to 95 proc. dzielone po równo między wszystkich uprawnionych. 

Istotnym warunkiem jest jednak obowiązek zrzeczenia się własnego świadczenia emerytalnego.

Zmiany w Kodeksie pracy 2023. Dodatkowe dni wolne i większa stabilność. Kogo będzie to dotyczyć?Dodatkowe wolne i stabilność. Dla kogo zmiany w Kodeksie pracy 2023?

Renta rodzinna 2023. Projekt ustawy przewiduje podwójne świadczenia

Wielu nie podoba się forma, w jakiej wypłacana jest wdowia emerytura, gdyż kwoty wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli jednak ktoś chce ubiegać się o przyznanie świadczenia, musi złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać również o obowiązku dołączenia takich dokumentów jak akt małżeństwa, dokument potwierdzający datę urodzenia oraz śmierci współmałżonka, oraz dokument potwierdzający datę urodzenia osoby ubiegającej się o świadczenie.

Nowy projekt ustawy przewiduje znaczne zmiany w tej kwestii. Bliscy zmarłego będą mogli ubiegać się o podwójną emeryturą z tytułu śmierci współmałżonka. Lewica zaproponowała aż dwa rozwiązania: 

  • Pozostawienie swojego świadczenia i powiększenie go o 50 procent świadczenia osoby zmarłej,
  • Pobieranie świadczenia męża lub żony w całości i powiększenie je o 50 procent własnego. 
Więcej o: