Tak zwana emerytura po mężu nie przysługuje jedynie kobietom, a wniosek o świadczenie może złożyć więcej niż jedna osoba. Surowe warunki finansowe związane z rentą rodzinną dotychczas powodowały, iż wiele osób rezygnowało z tego przywileju. Jak wygląda sytuacja z wdowią emeryturą w 2023 roku? Dzięki rekordowej waloryzacji i planowanym zmianom kwoty mogą być nieco atrakcyjniejsze.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych waloryzacja ma być odpowiedzią na średnioroczną inflację. Nowy wskaźnik waloryzacji może być powodem do zadowolenia dla pobierających świadczenia, gdyż wynosi aż 14,8%. Jest to jedna z najwyższych podwyżek w ciągu ostatnich lat. Taki wskaźnik spowoduje, iż najniższa emerytura wzrośnie aż o 250 złotych, dzięki czemu będzie ona wynosić 1588,44 zł brutto. W ubiegłym roku było to 1338,44 zł brutto. Według przyjętej przez Rząd i Prezydenta ustawy waloryzacja emerytur i rent w marcu 2023 r. ma wynieść 13,8 proc. Renta rodzinna jest świadczeniem, które podlega waloryzacji, a więc wzrośnie ponownie.
Renta rodzinna, powszechnie znana jako emerytura po mężu, jest wypłacana co miesiąc przez ZUS najbliższej rodzinie zmarłego, który miał prawo do emerytury lub renty. Ubiegać się o nią może więcej niż jedna osoba, a jej wysokość jest zależna od tego, ilu bliskich chce otrzymywać to konkretne świadczenie. Wdowią emeryturę może pobierać małżonek zmarłego, jego dzieci do ukończenia 16. roku życia, jeżeli kontynuują naukę, świadczenie przysługuje im do 25. roku życia. Pieniądze należą się także rodzeństwu oraz wnukom. Ile wynosi renta rodzinna?
Istotnym warunkiem jest jednak obowiązek zrzeczenia się własnego świadczenia emerytalnego.
Wielu nie podoba się forma, w jakiej wypłacana jest wdowia emerytura, gdyż kwoty wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli jednak ktoś chce ubiegać się o przyznanie świadczenia, musi złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać również o obowiązku dołączenia takich dokumentów jak akt małżeństwa, dokument potwierdzający datę urodzenia oraz śmierci współmałżonka, oraz dokument potwierdzający datę urodzenia osoby ubiegającej się o świadczenie.
Nowy projekt ustawy przewiduje znaczne zmiany w tej kwestii. Bliscy zmarłego będą mogli ubiegać się o podwójną emeryturą z tytułu śmierci współmałżonka. Lewica zaproponowała aż dwa rozwiązania: