Spirale, jak z obrazu Van Gogha. Nietypowe zjawisko pojawiło się na nocnym niebie

Japoński teleskop uchwycił nietypowe zjawisko - tajemniczą niebieską spiralę, która pojawiła się na niebie. Dzięki niej noc przypominała obraz Van Gogha. Wyjaśnienie jednak jest bardziej naukowe, niż artystyczne. Okazuje się, że w taki sposób rakieta firmy SpaceX emituje niewykorzystane paliwo.

18 stycznia 2023 roku, japoński teleskop firmy Subaru z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii, zarejestrował niezwykłe zjawisko. Stało się to chwile po wystrzeleniu rakiety SpaceX Falcon 9 z amerykańskiego portu kosmicznego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Po jakimś czasie na niebie nad Hawajami pojawiło się tajemnicze zjawisko. Sprawiło, że sklepienie przypominało bardzo znany obraz Vincenta van Gogha z 1889 roku "Gwiaździste niebo".

Zobacz wideo Najsłabszym elementem każdego systemu jest człowiek. Oto błędy programistyczne, które skończyły się katastrofą [TOPtech]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niezwykłe zjawisko nad Hawajami. Spirale na niebie

Cytowany przez portal Space.com naukowiec, Scott Tilly, opisuje, że pozycja spirali na niebie odpowiada miejscu, gdzie miała znajdować się rakieta Falcon 9 chwilę po starcie. Obserwatorzy kosmosu powiedzieli, że kształt ten powstaje, gdy rakieta Falcon 9 uwalnia niepotrzebne paliwo podczas długiego opadania do oceanu. Eksperci podkreślają, że zjawisko, które widziane było na Hawajach, nie jest pierwszym takim przypadkiem po wystrzeleniu rakiety firmy SpaceX. Wcześniej było widziane w Nowej Zelandii. Naukowcy zwracają też uwagę, Falcon 9 pozostawia po starcie nie tylko spirale, ale także inne wzory.

Co wystrzelił w kosmos SpaceX. Start najpotężniejszej rakiety operacyjnej

Amerykańska firma SpaceX, założona przez Elona Muska, wystrzeliła rakietę Falcon Heavy w piątej misji kosmicznej nazwanej USSF-67. Wyposażona między innymi w dwa wojskowe systemy satelitarne, Falcon Heavy, uważany jest za najpotężniejszą rakietę operacyjną na świecie. Wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie

 

Misje kosmiczne SpaceX

Firma SpaceX wysłała pięć misji w kosmos w ciągu pierwszych tygodni 2023 roku. Jeśli utrzymają to tempo, firma wyśle 96 rakiet do końca roku. Przeszkodą mogą być problemy techniczne oraz warunki pogodowe. W 2022 roku SpaceX miał aż 61 startów. Tym samym niemal podwoiła swój poprzedni rekord z 2021 roku, wynoszący 31 startów.

Więcej o: