Jeśli senior nie jest zadowolony z wysokości aktualnej emerytury, może ubiegać się o emeryturę pomostową. Nie przysługuje ona jednak każdemu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać takie świadczenie i dostać wcześniejszą emeryturę.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytura pomostowa to świadczenie przyznawane seniorom, którzy w przeszłości wykonywały niebezpieczny zawód. Chodzi tu m.in. o pracę w wodzie, w powietrzu i ekstremalnych warunkach pogodowych, pod ziemią i ciężką pracę fizyczną z obciążeniem. Aby móc się o nią ubiegać, trzeba spełnić konkretne warunki.
Emerytura pomostowa jest przyznawana osobom, które urodziły się między 1948 a 1969 rokiem. Świadczeniobiorca powinien mieć ukończone 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat w przypadku mężczyzn. Dodatkowo okres pracy i opłacania składek powinien wynosić 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. Wcześniejsza emerytura przysługuje przede wszystkim tym, którzy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Co więcej, ubiegając się o przyznanie świadczenia nie można być już osobą zatrudnioną.
Wysokość świadczenia jest wyliczane indywidualnie, na podstawie stażu pracy i środków z opłacania składek. Kwota emerytury pomostowej co roku podlega waloryzacji. W 2022 najniższa emerytura pomostowa wynosiła 1338,44 zł brutto, jednak w tym roku może się ona podnieść o około 250 zł. Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć w placówce ZUS, przez pocztę lub przez internet. Pamiętaj, aby dołączyć do tego komplet dokumentów potwierdzający wykonywanie pracy w szczególnych warunkach i zaświadczenie o odejściu z pracy.