Ci seniorzy dostaną świadczenia nawet 5 lat wcześniej! Jest to związane z niebezpieczeństwem

Wcześniejsza emerytura to wielka ulga dla osób, które niegdyś wykonywały zawody w szczególnych warunkach. Co to oznacza? Niektórym seniorom przysługuje emerytura pomostowa. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić i ile wynosi wcześniejsza emerytura 2023.

Jeśli senior nie jest zadowolony z wysokości aktualnej emerytury, może ubiegać się o emeryturę pomostową. Nie przysługuje ona jednak każdemu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać takie świadczenie i dostać wcześniejszą emeryturę.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest emerytura pomostowa? Świadczenie przysługuje określonej grupie seniorów

Emerytura pomostowa to świadczenie przyznawane seniorom, którzy w przeszłości wykonywały niebezpieczny zawód. Chodzi tu m.in. o pracę w wodzie, w powietrzu i ekstremalnych warunkach pogodowych, pod ziemią i ciężką pracę fizyczną z obciążeniem. Aby móc się o nią ubiegać, trzeba spełnić konkretne warunki.

Emerytura pomostowa — warunki. Dla kogo jest to świadczenie?

Emerytura pomostowa jest przyznawana osobom, które urodziły się między 1948 a 1969 rokiem. Świadczeniobiorca powinien mieć ukończone 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat w przypadku mężczyzn. Dodatkowo okres pracy i opłacania składek powinien wynosić 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. Wcześniejsza emerytura przysługuje przede wszystkim tym, którzy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Co więcej, ubiegając się o przyznanie świadczenia nie można być już osobą zatrudnioną.

Ile wynosi emerytura pomostowa i jak złożyć wniosek? Pamiętaj o ważnych dokumentach

Wysokość świadczenia jest wyliczane indywidualnie, na podstawie stażu pracy i środków z opłacania składek. Kwota emerytury pomostowej co roku podlega waloryzacji. W 2022 najniższa emerytura pomostowa wynosiła 1338,44 zł brutto, jednak w tym roku może się ona podnieść o około 250 zł. Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć w placówce ZUS, przez pocztę lub przez internet. Pamiętaj, aby dołączyć do tego komplet dokumentów potwierdzający wykonywanie pracy w szczególnych warunkach i zaświadczenie o odejściu z pracy.

Więcej o: