Jak pielęgnować fatsję japońską? Lepiej nie popełniaj tych błędów! To może sprawić, że zachoruje

Fatsja japońska to roślina często spotykana w mieszkaniach oraz biurach. Choć jest łatwa w uprawie, to trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki, aby prawidłowo się rozwijała. Wyjaśniamy, jak rozmnażać fatsję japońską oraz na jakie choroby jest narażona.

Fatsja japońska pochodzi z południowej Japonii. To roślina o intensywnie zielonych liściach. Jak ją uprawiać, aby zachwycała? Podpowiadamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Fatsja japońska - uprawa. Jakie warunki są odpowiednie dla tej rośliny?

Fatsja japońska będzie się rozwijać w pomieszczeniach, w których panuje od 10 do 25 stopni, jednak najlepsza temperatura dla tych roślin oscyluje między 18 a 20 stopniami. Nie ma także dużych wymagań dotyczących stanowiska, może być hodowana nawet w zaciemnionym miejscu, ale najlepsze dla niej będzie stanowisko z rozproszonym światłem. Fatsja będzie się dobrze czuła w uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych, należy jednak pamiętać, że lubi mieć wilgotne podłoże. W okresie wiosenno-letnim powinna być podlewana dwa razy w tygodniu. Z kolei w zimniejszych okresach wystarczy nawadniać ja raz w tygodniu

Fatsja japońska. Kiedy należy ją rozmnażać? 

Fatsję japońską rozmnażamy wiosną z pobranych sadzonek wierzchołkowych. Wybieramy na nie pędy z co najmniej dwoma parami liści oraz wierzchołkiem wzrostu. Należy uciąć około 10-centymetrowy fragment pędu, następnie usunąć dolne liście i umieścić go w ziemi do 2/3 długości. Podłoże, w którym znajdzie się roślina, musi być wilgotne, a stanowisko ciepłe i jasne. Kiedy pojawią się nowe pędy oraz liście, młode rośliny można przesadzić do doniczek. 

Fatsja japońska - choroby. Co sprzyja pogrożeniu się stanu rośliny? 

Choroby mogą dopaść fatsję japońską, gdy jest nieprawidłowo pielęgnowana. Przebywa w pomieszczeniach, gdzie temperatura jest za wysoka, a gleba zbyt wilgotna.Wówczas może zaatakować ją grzyb Pythium splendens. Oznaką choroby są żółte liście oraz więdnięcie i powolne zamieranie rośliny. Dodatkowo roślinie szkodzi ekspozycja na światło, może to spowodować oparzenie liści. Natomiast zimą należy zwrócić uwagę, czy fatsji nie jest za ciepło np. od kaloryfera. To może spowodować, że końcówki liści będą się zwijać i zasychać. Dlatego warto zimą zraszać liście rośliny kilka razy dziennie oraz wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa. 

Więcej o: