Brak płynu do spryskiwaczy. Czy można dostać za to mandat? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta

Płyn do spryskiwaczy powinien być w każdym samochodzie. Dzięki niemu można łatwo usunąć zabrudzenia z przedniej szyby. Zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, kiedy zanieczyszczeń jest więcej. Jednak, czy za brak płynu do spryskiwaczy naprawdę można dostać mandat?

Jesienią płyn do spryskiwaczy jest używany zdecydowanie częściej niż latem. Powodem takiej sytuacji są m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia z powietrza spowodowane, chociażby smogiem i sadzą. Brud osada się na przedniej szybie, co należy szybko usunąć, aby mieć dobrą widoczność. Temperatura zima spada poniżej zera, przez co szyba może zamarznąć. W takiej sytuacji również pomaga płyn do spryskiwaczy. Czy w związku z tym brak tego płynu w samochodzie to powód do mandatu?

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mandat za niesprawny mechanizm. Co mówią przepisy?

W Kodeksie Wykroczeń istnieje zapis, który odnosi się do posiadania sprawnych urządzeń i przyrządów. W art. 96, ustępie 1, punkcie 5 można przeczytać, że właściciel, który dopuszcza na drodze do ruchu pojazd:

Pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia [...] podlega karze grzywny. 

Oznacza to, że mandat można otrzymać zarówno za niesprawne i uszkodzone wycieraczki, ale także za brak płynu do spryskiwaczy. Na tym jednak sprawa się nie kończy.

Brak płynu do spryskiwaczy.  Co na to prawo o ruchu drogowym?

Należy zwrócić uwagę na prawo o ruchu drogowym, a konkretnie na art. 66, w którym jest zapis, że pojazd, który uczestniczy w ruchu, powinien być tak wyposażony, aby nie zagrażał bezpieczeństwu osobom, które nim jadą i innym uczestnikom ruchu drogowego. Na uwagę zasługuje punkt 5 w tym artykule:

dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

Z tego zapisu należy wywnioskować, że brudna przednia szyba jest wystarczającym powodem do wystawienia mandatu. Nie da się ukryć, że aby szyba pozostała czysta, należy regularnie czyścić ją... płynem do spryskiwaczy w trakcie jazdy. A to z kolei oznacza, że za brak płynu naprawdę można otrzymać mandat. 

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Ile wynosi? 

Podobnie, jak w przypadku innych wykroczeń, również w tym dostępne są widełki. Kwota mandatu może wynosić od 20 zł do nawet 5000 zł. 

Więcej o: