Mówi się o nich "żyjące skały". Czym są trowanty? Tajemnicze kamienie rosną i się "rozmnażają"

Te kamienie to prawdziwa zagadka. Nie tylko rosną, zmieniają swoją pozycję, a do tego się "rozmnażają". Osiągają różne rozmiary i kształty, a możemy spotkać w Rumunii. Chodzi oczywiście o trowanty. Czym są te wyjątkowe kamienie i dlaczego nazywamy je "żyjącymi skałami"? Wyjaśniamy!

Te niesamowite minerały znajdują się w Rumunii i są nazywane trowantami (rum. trovants). Odkryto je w pobliżu miasteczka Costesti oddalonego o 125 kilometrów od stolicy Rumunii - Bukaresztu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Członek nieuchwytnego plemienia nagrany w Brazylii

Czym są "żyjące skały"? Jak powstają te zaskakujące kamienie?

W związku z tym, że wypukłe głazy mogą sprawiać wrażenie, że rosną i poruszają się, jakby były żywe, zaczęły być nazywane "żywymi skałami". Te niezwykłe kamienie zainteresowały geologów. Uznawane są za konkrecję piaskowca, czyli agregat mineralny, który powstaje wskutek stopniowego narastania minerałów wokół obiektu skalnego.

Każda ze skał ma inny kształt, zazwyczaj kulisty lub owalny, a ich przyrost zawsze odbywa się od środka do zewnątrz. Skały pęcznieją po opadach deszczu, wówczas na ich powierzchni tworzą się okrągłe narośla, które następnie odpadają od skały i tworzą niezależne kamienie. Przyrost skały nie jest błyskawiczny, naukowcy szacują, że "rosną" mniej niż pięć centymetrów w ciągu 1200 lat

Trowanty możemy spotkać w kilku miejscach w Rumunii. Mogą mieć od kilku centymetrów do kilku metrów 

"Rosnące kamienie" znajdują się w Rezerwacie Przyrody Muzeum Trovants, ale nie tylko. W Rumunii istnieje ponad 20 miejsc, w których można znaleźć trowanty m.in na wzgórzu Feleacului, w okręgu Buzau czy w okręgu Sibiu.

 

Trowanty różnią się rozmiarami. Najmniejsze mierzą po kilka centymetrów i mieszczą się w dłoni, jednak niektóre mogą mieć nawet do 4,5 metra wysokości i dwa metry średnicy. Na terenie rezerwatu w Costesti, który zajmuje około 11 000 metrów kwadratowych znajduje się od 200 do 300 trowantów.

Więcej o: