Co można odliczyć od podatku? Jeśli zarabiasz więcej niż 85 tys. ominie cię duży zastrzyk gotówki

Ulga na dziecko, internet czy może zupełny brak podatku? Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości zaoszczędzenia na podatkach. Zbliża się termin składania zeznań za 2022 roku, dlatego warto dobrze zagospodarować pieniędzmi, by trochę zaoszczędzić. Co można odliczyć od podatku?

Zeznania podatkowe 2022 składamy już w lutym. Czasu wiele nie zostało, dlatego warto sprawdzić, na czym można zaoszczędzić. Polakom przysługuje kilka ulg, o których mało kto wie. Dowiedz się, kto nie musi odprowadzać podatku i co możesz odliczyć.

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto jest zwolniony z podatku? Wystarczy, że masz mniej niż 26 lat

Młodym Polakom przysługuje szczególna ulga. Są oni całkowicie zwolnieni z podatku. Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągnęły przychody z pracy lub na podstawie umowy zlecenie nie muszą składać zeznania. Warunkiem jest, że ta kwota nie przekracza 85 528 zł roczne. Dotyczy to również zarobków otrzymanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, stażu uczniowskiego oraz zasiłków macierzyńskich.

Ulga na dziecko. Komu przysługuje i jakie warunki trzeba spełnić?

Rodzice niepełnoletnich dzieci mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Przysługuje im ulga prorodzinna, z której mogą skorzystać także opiekunowie prawni i rodziny zastępcze. Aby z niej skorzystać, twoje dochody nie mogą przekroczyć kwoty 112 tys. złotych rocznie w przypadku małżeństw i samotnie wychowujących lub 56 tys. złotych, jeśli nie jesteś w związku małżeńskim z drugim opiekunem. Ulga przysługuje w wysokości:

  • 92,67 zł miesięcznie na pierwsze lub drugie dziecko
  • 166,67 zł miesięcznie na trzecie dziecko
  • 225,00 zł miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko

Ulga na Internet. Jak z niej skorzystać i co można odliczyć od podatku?

Pandemia pokazała nam, że wiele zawodów, które do tej pory wymagały obecności w biurze, można wykonywać z domu. Choć jest to wygodna forma pracy, wymaga jednak dłuższego czasu korzystania z Internetu, a co za tym idzie — z prądu. W tej sytuacji można skorzystać z ulgi za Internet. Jak podaje portal gov.pl z ulgi mogą skorzystać osoby, które uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym i poniosły w roku podatkowym wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet. Można zatem odliczyć koszty związane z korzystaniem z internetu, ale nie z zakupem sprzętu czy instalacji.

Więcej o: