Kiedy 14. emerytura 2023? Jeśli nie złożysz tego wniosku na czas, pieniądze przepadną

14. emerytura będzie świadczeniem stałym? Rząd informuje, że trwają prace nad wprowadzeniem tego świadczenia do harmonogramu wypłat ZUS. Kiedy wypłata 14. emerytury 2023? Ile wyniesie świadczenie? Jej wysokość będzie rekordowa, ale nie każdy dostanie ten zastrzyk gotówki.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na początku stycznia 2023, premier Morawiecki zapewniał, że trwają pracę nad ustawą, która zagwarantowałaby 14. emeryturę jako świadczenie stałe. Jest to dobra informacja dla seniorów. Choć szczegółowe informacje nie zostały jeszcze ustalone, wiele można przypuszczać na podstawie sytuacji zeszłorocznej.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

14. emerytura 2023: kiedy wypłata? Prace nad projektem trwają

Zapewnienia premiera potwierdza również wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jednocześnie poruszył on kwestię możliwego terminu wypłat.

Limit ma być tak jak do tej pory, czyli 2900 zł, pierwsze wypłaty mają być w ostatnim tygodniu sierpnia, podobnie jak w zeszłym roku

- powiedział Szwed w rozmowie dla "Super Express".

W ramach przypomnienia wypłata 14. emerytury 2022 ruszyła dokładnie 25 sierpnia.

Pieniądze Oficjalnie: rekordowa waloryzacja 2023 obejmie ponad sześć świadczeń

14. emerytura 2023: ile wynosi? Świadczenie będzie wyjątkowo wysokie

Maksymalna wysokość 14. emerytury jest równa wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Ta z kolei od 1 marca 2023 będzie rekordowo wysoka ze względu na waloryzację i będzie wynosić 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Dokładne zasady przyznawania 14. emerytury opisane są w dalszej części.

emerytura pomostowa, wcześniejsza emerytura Ci seniorzy dostaną świadczenia nawet 5 lat wcześniej! Dlaczego?

Komu przysługuje 14. emerytura 2023? Nie wszyscy seniorzy otrzymają świadczenie

Jak informowano na stronie ZUS w 2022, do 14. emerytury prawo mieli wszyscy świadczeniobiorcy pobierający świadczenia długoterminowe, czyli emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Istotne jest jednak to, czy dana osoba nie przekroczyła określonego progu dochodowego. Na podstawie zacytowanej powyżej wypowiedzi Szweda, można się spodziewać, że próg 2023 pozostanie niezmieniony. W przypadku, gdy otrzymywane świadczenie przekracza kwotę 2900 zł brutto, wysokość 14. emerytury będzie obniżona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Dodatek do świadczenia nie będzie wypłacany w ogóle, jeśli 14. emerytura byłaby niższa niż 50 zł. Co ważne, świadczenie jest przyznawane z urzędu, a nie na wniosek. Jest jednak wyjątek! Seniorzy, którzy w tym roku uzyskają wiek emerytalny muszą się pospieszyć! Jeśli nie złożą wniosku o status emeryta na czas, nie otrzymają świadczenia. Powinni zrobić to najpóźniej na miesiąc przed wypłatą 14. emerytury.

Więcej o: