Oficjalnie: będzie wyższa 13 emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ci seniorzy dostaną pieniądze wcześniej!

13 emerytura 2023 będzie rekordowa. Po ostatniej waloryzacji świadczenie znacznie wzrosło, tak samo, jak czternasta emerytura, emerytura po mężu, czy pieniądze z programu Mama 4+. Wyjaśniamy, kiedy wypłata 13. emerytury 2023. Niektórzy dostaną ją wcześniej.

Ile wyniesie 13. emerytura w 2023? Po ostatniej waloryzacji ta kwota może być jeszcze wyższa. Z uwagi na inflację, jaka pojawiła się w zeszłym roku, podwyżka jest rekordowa. Seniorów czeka w kwietniu spory zastrzyk gotówki. Sprawdź, kiedy będzie wypłata świadczenia i komu ono przysługuje.

Zobacz wideo Rachunki za prąd i gaz co rusz idą do góry. Jak drogo może być za rok?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wyniesie 13. emerytura w 2023? Rekordowa kwota

13. emerytura to ustawowy roczny dodatek dla seniorów, który ma ich wspierać finansowo. Jest on w wysokości podstawowej najniższej emerytury. Nie jest ona wysoka, ale w 2023 roku rekordowo wzrosła. Po waloryzacji podwyżka będzie aż o 250 zł, co oznacza, że 13. emerytura będzie wynosić 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). W 2022 roku była to kwota 1338,44 zł brutto.

Dla kogo 13. emerytura? Te osoby mogą cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi

"Trzynastka" nie ma wpływu na wysokość pobierania innych zasiłków. Jest ona również wolna od potrąceń i egzekucji.  Świadczenie przysługuje osobom, które dnia 31 marca 2023 będą uprawnione do pobierania:

  • emerytury
  • renty z tytułu niezdolności do pracy
  • renty socjalnej, szkoleniowej lub rodzinnej
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego

13. emerytura 2023. Kiedy wypłata świadczenia?

Większość emerytów i rencistów trzyma wypłatę już w kwietniu wraz z przysługującą na ten miesiąc emeryturą. Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych będą musiały poczekać do maja. Warto pamiętać, że nie trzeba składać żadnego wniosku o przyznanie "trzynastki". ZUS i KRUS przyznają ją automatycznie każdemu, kto ma do niej prawo. W 2022 roku świadczenia wypłacane były kolejno w jeden z wymienionych dni miesiąca: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25.

Więcej o: