To najdłuższy budynek w Polsce. Co warto o nim wiedzieć? Mieszka w nim kilka tysięcy lokatorów

Najdłuższy budynek w Polsce ma blisko kilometr długość. Choć ma już blisko 50 lat, to nadal jest bezwzględnym rekordzistą nie tylko w kraju, ale też w Europie. Na kontynencie dłuższe są tylko dwa budynki. Dlaczego architekci zdecydowali się na stworzenie tak długiego budynku? Wyjaśniamy!

To bez wątpienia jeden z najoryginalniejszych i najbardziej znanych budynków w Polsce. Został wybudowany na Pomorzu blisko 50 lat temu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem

Najdłuższy budynek w Polsce znajduje się w Gdański. Ma blisko kilometr długości  

Falowiec znajduje się w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża. To najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce i jeden z ośmiu gdańskich falowców, czyli bloków, które kształtem przypominają falę. Modernistyczny blok projektu trojga architektów: Danuty Olędzkiej, Tadeusza Różańskiego i Janusza Morka ma 860 metrów długości i 32 metry wysokości, a jest szeroki na 13 metrów. Na 11 kondygnacjach znajduje się 1792 mieszkania.

 

Mieszkańcy falowca nie mogą narzekać na lokalizację, znajduje się zaledwie kilometr od brzegu Zatoki Gdańskiej. Co ciekaw, gdański blok jest także jednym z najdłuższych w Europie. Jakie budynki wyprzedzają gdański falowiec? Dłuższy jest budynek mieszkalny Karl-Marx-Hof w Wiedniu, który ma ponad kilometr, a dokładnie 1,1 km oraz znajdujący się w Rzymie Corviale, który jest długi na 980 metrów.

Ile osób mieszka w gdańskim falowcu? Nawet kilka tysięcy 

Falowiec został zbudowany w latach 70., a dokładnie między 1970 a 1973 rokiem. Początkowo falowiec miał być normalnej wielkości, jednak w związku z tym, że w tamtym okresie wiele osób czekało na własne mieszkanie zdecydowano o przedłużeniu budynku. Grupa lokatorów wprowadzili się do bloku przy ul. Obrońców Wybrzeża jeszcze, kiedy pozostałe części budynku była w budowie. W 2014 roku w bloku było zameldowanych 3451 osób, jednak rzeczywista liczba lokatorów mogła wynosić nawet sześć tysięcy.

Więcej o: