Dracena gubi liście? Zamiast wyrzucać do śmieci, zalej to wodą. Błyskawicznie uratujesz roślinę

Dracena jest jedną z najchętniej hodowanych w domu roślin doniczkowych. Wygląda egzotycznie i oryginalnie, a przy tym nie jest trudna w uprawie. Warto jednak znać kilka zasad pielęgnacji tej rośliny, by zapewnić jej warunki zbliżone do naturalnych i cieszyć się grubymi, długimi liśćmi.

Dracena ma około 40 gatunków rosnących w Azji i w Afryce. W naturalnym środowisku występuje jako krzew lub drzewo, jednak na potrzeby domowych hodowli znacznie je zmniejszono. Często jest mylona z juką i choć uprawa tych roślin jest podobna, to nie można traktować ich tak samo. Sprawdź, jak dbać o dracenę, by nie zżółkły jej liście.

Zobacz wideo DJak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podlewać dracenę? Zwróć uwagę na porę roku

Częstotliwość podlewania draceny zależy przede wszystkim od pory roku. Latem warto nawadniać ją 1-2 razy w tygodniu, a zimą tylko wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie. Przelanie może doprowadzić do gnicia korzeni, dlatego przed podlaniem warto zrobić "test palca". Polega on na włożeniu palca do ziemi. Jeśli jest jeszcze wilgotna, warto poczekać z podlewaniem. Powietrze wokół draceny powinno być wilgotne. Roślina lubi też regularne zraszanie liści.

Dracena — stanowisko i temperatura Tę roślinę łatwo wysuszyć

Dracena pochodzi z tropików, toteż lubi światło, ale nie bezpośrednie. Wystawiając ją na działanie promieni słonecznych można poparzyć liście, dlatego najlepsze stanowisko dla tej rośliny będzie nieco oddalone od okna, ze światłem rozproszonym. Idealna temperatura to 18-20 stopni Celsjusza. Szczególnie uważaj na to, gdzie stawiasz doniczkę zimą. Liście draceny, która znajduje się za blisko kaloryfera, zaczną się wysuszać i odpadać.

Dlaczego liście draceny żółkną? Zastosuj ten naturalny nawóz

Dracena ma długie, bujne liście, dlatego łatwo mogą złapać różne choroby. Najczęściej zaczynają żółknąć, a nawet brązowieć i odpadać od pnia. Jest to efekt złego nawożenia. W sklepie na pewno znajdziemy kilka profesjonalnych specyfików, ale zamiast przepłacać, można zrobić naturalny nawóz z odpadków, które być może masz już w swojej kuchni. Doskonale nadają się do tego fusy z kawy. Zamiast wyrzucać je do śmieci, zalej ponownie wodą i podlej swoją roślinę. Po takiej odżywce dracena będzie rosła długo i zdrowo.

Więcej o: