Jak się obchodzić z tą nietypową rośliną doniczkową? Rady ogrodników jak dbać o peperomię

Pieprzówka czy inaczej peperomia jest jedną z najczęściej wybieranych roślin do dekoracji domów oraz mieszkań. I nic w tym dziwnego! Jak uprawiać peperomię by wydobyć z niej wszystko co najpiękniejsze? Sekretem jej długiego i zdrowego życia jest podlewanie! Wszystko co trzeba wiedzieć o pieprzówce.

Peperomia to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Te rośliny są zazwyczaj średniej wielkości, a ich wysokość sięga maksymalnie 50 centymetrów. Peperomia należy do roślin kwitnących. Jednak to nie kwiaty najbardziej zachwycają. Prawdziwą ozdobą tej rośliny są piękne liście na pędach. W zależności od gatunku i odmiany rośliny będą różniły się kolorami. A roślina ta posiada ponad tysiąc różnych odmian.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak ją podlewać? Pielęgnowanie peperomii

Trzeba zwrócić dużą uwagę na podlewanie peperomii. Mimo że należy robić to regularnie, nie powinno się przesadzać z częstotliwością tej czynności. Ta rodzina roślin zdecydowanie lepiej zniesie lekką suszę niż przelanie, ponieważ ich korzenie szybko gniją. W cieplejszych okresach wystarczy ją podlewać raz na tydzień natomiast kiedy się ochłodzi, wystarczy to robić raz na dwa, trzy tygodnie. Najlepsza do podlewanie peperomii będzie odstana woda, którą należy wlać do podstawki, by nie pomoczyć liści i łodyg rośliny. Nigdy nie należy spryskiwać liści peperomii, mocno szkodzi to roślinie.

Gdzie ustawić peperomię? Najlepsze miejsce dla rośliny

Peperomia powinna mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność pomieszczenia. Można ją postawić w kuchni bądź łazience, byleby jednak miała zapewniony dostęp do światła. Można również stosować różne zabiegi, które zwiększą wilgotność powietrza i zapewnią o dobrym rozwoju rośliny. Jednym z nich jest ustawienie jej na podstawce wypełnionej kamykami i zalanej wodą. Dzięki temu roślina nie dotyka bezpośrednio tafli wody, a ta paruje, czym podnosi wilgotność. 

Jakie warunki uprawy zapewnić peperomii? Odpowiednie otoczenie

Uprawa peperomii nie należy do najprostszych, ponieważ ta roślina ma swoje humory i wymagania. Aby zapewnić jej najlepsze warunki, trzeba postawić ją w jasnym stanowisku z rozproszonym światłem, ponieważ na bezpośrednim słońcu roślina może ulec gwałtownym poparzeniom. Oprócz dużej wilgotności ta roślina powinna mieć zapewnioną stałą temperaturę. Warto, by mieściła się w przedziale od 18 do 22 stopni Celsjusza.

Więcej o: