Kiedy zmiana czasu na letni 2023? Lepiej pamiętaj o tej dacie! Tego dnia musimy przestawić zegarki

Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023? To pytanie zadajemy sobie zimą, kiedy z utęsknieniem wyczekujemy dłuższych i cieplejszych dni. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, którego dnia musimy przestawić zegarki. Wyjaśniamy także, od kiedy w Polsce obowiązuje zmiana czasu.

Większość nowoczesnych urządzeń wyposażonych w zegar takie jak smartfony, laptopy czy komputery zmienią czas bez naszej ingerencji, jednak osoby noszące ręcznie nakręcane zegarki muszą pamiętać, aby zmienić czas i uniknąć w poniedziałek spóźnienia do pracy czy szkoły. Kiedy muszą to zrobić? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Kiedy jest zmiana czasu? Tej daty lepiej nie przegapić 

Pierwszy dzień po zmianie czasu z pewnością nie jest wyczekiwany przez osoby, które lubią leniuchować i spać nieco dłużej w weekend. W tym roku czas z letniego na zimowy zmienimy w niedzielę 26 marca. Wskazówki zegara przesuwamy wówczas z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Ma to jednak swoje plusy, dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się słońcem

Zmiana czasu 2023 na letni. Jaka jest historia zmiany czasu w Polsce? 

Zmiana czasu została wprowadzona w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym tylko raz, w 1919 roku. Następnie zmian czasu obowiązywały w latach: od 1945 do 1949 oraz od 1957 do 1964. Natomiast dopiero od 1977 roku zmiany czasu obowiązują nieprzerwanie do dziś. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiły się pomysły jej zniesienia. W 2017 roku Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w tej sprawie w Sejmie projekt ustawy, jednak aby znieść zmianę czasu w Polsce, konieczna jest dyrektywa Unii Europejskiej, której jeszcze nie ma.

Kalendarzowa wiosna 2023. Kiedy pożegnamy zimę? 

Zanim zmienimy czas z zimowego na letni, powitamy wiosnę. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się co roku 21 marca i trwa do 22 czerwca. Natomiast data astronomicznej wiosny jest ruchoma. W tym roku zacznie się w poniedziałek, 20 marca. Tego dni będzie miała miejsce równonoc wiosenna. W 2023 roku ta pora roku zakończy się w środę, 21 czerwca, kiedy nastąpi przesilenie letnie

Więcej o: