Jaka wilgotność w mieszkaniu jest prawidłowa? Czym ją zmierzysz? Lepiej zacząć to sprawdzać!

Wilgotność pomieszczeń, w których przebywamy, jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Jaka wilgotność w mieszkaniu jest prawidłowa? W jaki sposób ją zmierzyć i co zrobić, gdy jest zbyt niska lub wysoka? Podpowiadamy, ile powinna wynosić wilgotność powietrza w każdym domu.

Odpowiednia wilgotność powietrza jest niezwykle istotna dla jakości naszego życia. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka mogą powodować szereg komplikacji zdrowotnych. Dlatego też powinno się stale monitorować poziom wilgotności, utrzymujący się w pomieszczeniu, w którym przebywamy.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka wilgotność w mieszkaniu jest prawidłowa? Zbyt wysoka powoduje pleśń, niska choroby

Zbyt niska wilgotność powietrza może prowadzić do powstawania pleśni w mieszkaniu. Grzyb na ścianach ma bardzo negatywny wpływ na nasze drogi oddechowe i dobre samopoczucie, a w skrajnych przypadkach może nawet wywoływać halucynacje. Zbyt niska wilgotność z kolei przyczynia się do rozwoju infekcji, przesuszenia śluzówki i problemów z zatokami i oddychaniem. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, by powietrze było odpowiednio nawilżone. Optymalnie wilgotność powietrza w domu powinna oscylować w okolicach od 40 do 60 procent.

WIlgoć w samochodzie Jak uchronić auto przed wilgocią? Domowe sposby na pochłaniacz wilgoci do samochodu

Czym sprawdzić wilgotność powietrza? Wystarczy jedno, proste urządzenie

Do sprawdzania poziomu wilgotności w pomieszczeniu służy higrometr, inaczej zwany po prostu wilgotnościomierzem. Takie urządzenie można kupić w większości sklepów za zaledwie kilkanaście złotych. Pokazuje ono nam, w ilu procentach w pomieszczeniu jest wilgotno. Jeśli notorycznie zmagamy się ze zbyt dużą wilgocią, być może będziemy musieli zainwestować w osuszacz powietrza. Natomiast gdy w domu jest zbyt sucho, pomóc może nawilżacz. Są również domowe sposoby na zmniejszenie i zwiększenie wilgotności.

Suszenie prania na kaloryferze Suszysz pranie na grzejnikach? Popełniasz błąd! Dowiedz się, dlaczego

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania? Wypróbuj te proste, domowe sposoby

Z nadmiarem wilgoci można uporać się poprzez użycie domowych pochłaniaczy. Wystarczy, że przygotujesz sodę oczyszczoną i wypełnisz nią słoik do połowy wysokości. Następnie przykryj go gazą i zawiąż sznurkiem, by nie spadała. Taki prosty pochłaniacz wilgoci umieść w dowolnym miejscu w domu. Wymieniaj zawartość, gdy tylko zobaczysz, że soda zaczęła się rozpuszczać. Pamiętaj również o tym, by zapobiegać nadmiernej wilgoci w mieszkaniu. Wietrz kuchnię po gotowaniu, a w trakcie uruchamiaj okap. Po każdej kąpieli usuwaj nadmiar wody. Nie susz prania w pomieszczeniu o słabej wentylacji.

Jak usunąć grzyb ze ściany? Domowe sposoby na to, aby ściany odzyskają czystość i higieniczność Jak poradzić sobie z grzybem na ścianach? Mamy na to genialny trik

Więcej o: