Co to za numer telefonu? Nieznane połączenia mogą być niebezpieczne! W ten sposób sprawdzisz kto dzwoni

Wiele osób waha się przed odbieraniem nieznanych połączeń, zadając sobie najpierw pytanie: "co to za numer telefonu?". Obawy te są uzasadnione, choć czasami mogą też stanowić pewną przeszkodę. Na szczęście nieznane numery można dość łatwo sprawdzić w Internecie. Jak sprawdzić, kto dzwoni? Wyjaśniamy.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych, która weszła w życie 22 lipca 2016, wprowadziła obowiązek rejestracji prepaidowych kart SIM (tzw. kart przedpłaconych) poprzez przekazanie dostawcy usług telekomunikacyjnych swoich danych identyfikacyjnych. Mimo to nadal możliwe jest otrzymywanie połączeń od nieznanych numerów. Niestety, bardzo często związane jest to z natrętnymi usługami marketingowymi. Sytuacja komplikuje się, jeśli akurat czekasz np. na telefon od potencjalnego pracodawcy.

Zobacz wideo Dlaczego 5G straszy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dzwoni nieznany numer? Zastanów się, zanim odbierzesz

Odbieranie nieznanych numerów nie zawsze jest niebezpieczne. Czasami może się okazać, że dzwoni do nas ktoś, z kim faktycznie chcemy nawiązać połączenie. Niekiedy jednak anonimowy telefon może pochodzić od oszustów, a za kolejne impulsy odebranego połączenia płaci wtedy odbierający. Podobne próby naciągania mogą przyjmować też formę SMS-ów. Z tego powodu właśnie zawsze warto sprawdzić, czy nieznany numer jest faktycznie zaufany.

Co to za numer telefonu? Odpowiedź znajdziesz w Internecie

Z pomocą w walce z oszustami telefonicznymi przychodzi Internet. Pierwszą stroną wartą uwagi jest truecaller.com. Po zarejestrowaniu się na portalu możemy sprawdzić imię i nazwisko przypisane do interesującego nas numeru. Na takiej samej zasadzie działa sync.me. Obie strony oferują swoje usługi także w formie aplikacji mobilnej. Należy jednak mieć na uwadze, że aplikacje wysyłają informacje z naszej książki telefonicznej na serwery firmy. Co ważne, osoby niepożądane nie uzyskają w ten sposób dostępu do naszych danych, gdyż możliwe jest jedynie wyszukiwanie po numerze, a nie po nazwisku.

Jak sprawdzić numer telefonu? Polskie portale z bazami danych

Istnieje kilka polskich portali, które oferują usługi podobne do tych opisanych powyżej. Należą do nich m.in. nieznany-numer.pl, ktoto.info czy numerytelefonu.com. W tym przypadku jednak bazę danych budują sami użytkownicy. Nieznany numer telefonu może być zgłoszony i opatrzony stosownym komentarzem, np. marketing. Polskie portale nie wymagają rejestracji, ale trzeba pamiętać, że czasami mogą być one też mniej wiarygodne. Jeśli jednak ten sam komentarz powtarzany jest przez wielu użytkowników, można przyjąć, że jest to informacja wiarygodna.

Więcej o: