Kim jest drugi człowiek, który stanął na Księżycu? Historia 93-letniego członka załogi Apollo 11

Buzz Aldrin, 21 lipca 1969 roku, drugi, zaraz po Neilu Armstrongu zrobił mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości. Był jednym z trzech członków załogi Apollo 11. Nie jest to jednak jego jedyne osiągnięcie. Historia jednego z najpopularniejszych astronautów.

Obrazy przedstawiające pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu nie przestają zachwycać. Misja Apollo 11 była przełomowa nie tylko dla Ameryki, ale też dla całego świata. Zapewniła swoim trzem członkom załogi zapisanie się na kartach historii

Zobacz wideo Pierwszy załogowy lot Virgin Galactic na krawędź kosmosu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Buzz Aldrin: Życie przed kosmosem

Buzz Aldrin przyszedł na świat 20 stycznia 1930 roku w Montclair, w stanie New Jersey, USA. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Edwin Eugene Aldrin. W 1951 ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point. Rok później zaczyna latać samolotami i bierze udział w 66 misjach wojskowych. Pracę doktorską z mechaniki orbitalnej obronił w 1963 roku, w tym samym roku zakwalifikował się do trzeciej grupy astronautów NASA.

Loty w kosmos i życie po powrocie na Ziemię

Był pilotem rezerwowym w misji Gemini 9 oraz Apollo 8, a w misji Gemini 12– jako pilot przebywał ponad 5,5  godziny poza statkiem, udowadniając, że ludzie mogą funkcjonować w przestrzeni kosmicznej. W misji modułu załogowego Apollo 8 bierze udział jako pilot rezerwowy. 16 lipca 1969 roku Apollo 11 z Buzzem Aldrinem, Neilem Armstrongiem i Michaelem Collinsem zostaje wystrzelony na Księżyc. W 1972 roku przechodzi na emeryturę. Jednak sława związana z misją Apollo 11 nie była łatwa. Aldrin zmagał się z depresją i uzależnieniem od alkoholu. W 1998 roku zakłada ShareSpace Foundation, organizację non-profit, promującą ekspansję eksploracji kosmosu z załogą.  

Drugi człowiek na Księżycu życie prywatne. Rodzina Buzza Aldrina

Buzz Aldrin niedawno obchodził swoje 93. urodziny. Jednak dzień przed nimi, był dla niego bardzo wyjątkowy. Astronauta stanął na ślubnym kobiercu ze swoją wieloletnią partnerką. Żona drugiego człowieka na Księżycu jest od niego o trzy dekady młodsza, pochodząca z Rumunii, 63-letnia Anca Fauer. Jest ona wiceprezesem wykonawczym Buzz Aldrin Ventures, a z byłym kosmonautą od lat są parą. To czwarty raz, kiedy astronauta stanął na ślubnym kobiercu. Mężczyzna miał wcześniej trzy żony. Z pierwszą ma troje dzieci.

Więcej o: