Faza księżyca opisuje część księżyca oświetloną przez Słońce widzianą z Ziemi. Księżyc ma cztery podstawowe fazy: nów, pierwsza kwadra, pełnia oraz ostatnia (trzecia) kwadra.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najczęściej mówioną fazą księżyca wszech czasów jest pełnia Księżyca. Występuje, gdy księżyc znajduje się naprzeciw słońca, to znaczy, gdy znajduje się po przeciwnej stronie ziemi niż słońce. Który luty będzie pełnią księżyca?
Srebrny Glob będzie w pełni widoczny w niedzielę 5 lutego 2023 roku o godzinie 19:30. W pełnej krasie zobaczymy go oczywiście tylko przy dobrej pogodzie. Będzie to 36 dzień oraz 5 tydzień roku. Dzień będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godz. 38 min. i krótszy od najdłuższego dnia w roku o 7 godz. 23 min. Tego dnia w Warszawie wschód Księżyca 15:52, zachód Księżyca 07:41.
Nie każdy wie o tym, że każda pełnia ma swoją nazwę. Nazewnictwo tego zjawiska najczęściej związane jest z naturą i tym, co w danym momencie dzieje się w przyrodzie. Tak więc kolejne pełnie nazywamy:
Jeśli na niebie nie będzie zbyt wielu chmur, zjawisko będziemy mogli podziwiać z każdego miejsca w Polsce. Najlepiej oglądać je jednak w górach, nad morzem czy na leśnych polanach, czyli wszędzie tam, gdzie dociera najmniej sztucznego światła, które przeszkadza w obserwacjach.