Jak pielęgnować kwiat grudnik? Obierz ten owoc, a twoja roślina będzie pełna kwiatów!

Pielęgnacja grudnika nie jest trudna, jednak warto wiedzieć, jak zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. Gdzie powinien stać grudnik? Jak pielęgnować grudnika, aby zakwitł? Poznaj sposoby na dbanie o grudnika w taki sposób, aby urósł bujny i cieszył oko.

Grudnik to inaczej zygokaktus, kaktus Bożego Narodzenia czy szlumbergera, który należy do rodziny kaktusowatych. Jak sama nazwa wskazuje, grudnik rośnie w grudniu, jednak może zdarzyć się, że zacznie kwitnąć również w innym czasie. Naturalnie zygokaktus występuje w deszczowej Brazylii, gdzie porasta skały i drzewa. Jak zadbać o grudnika w domu?

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwiat grudnik - jak pielęgnować? Poznaj te zasady

Roślina wymaga stanowiska półcienistego lub cienistego i należy uważać, aby nie otrzymywała ona bezpośrednich promieni słonecznych. Grudnik najlepiej czuje się zimą w 6-10 stopniach Celsjusza, a latem w maksymalnie 20. Gdy zauważysz pierwsze piękne pąki kwiatów na grudniku, staraj się go nie przestawiać, gdyż jest on bardzo wrażliwy w tym okresie na ruch. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne.

Co zrobić, żeby grudnik zakwitł? Ten owoc ci pomoże

Czasami po okresie spoczynku grudnik nie chce zakwitnąć, co zrobić w takiej sytuacji? Warto wypróbować domowy nawóz wykonany ze skórki banana! Wystarczy, że skórkę od banana umieścisz w słoiku z ciepłą wodą i zostawisz go na 2 dni. Po tym czasie podlej grudnika takim roztworem, a kwiaty zaczną rosnąć lada moment.

Jak podlewać grudnika? Te zasady są bardzo ważne

Grudnik to kwiat, który dobrze radzi sobie z brakiem wody, jako że pochodzi z rodziny kaktusowatych. Jednak nie należy tego sprawdzać, aby nie narażać rośliny, choć czasami brak podlewania może podziałać jedynie stymulująco na wzrost. W okresie kwitnienia zygokaktusa należy podlewać regularnie oraz warto pamiętać o nawożeniu co 3 tygodnie. Po okresie kwitnięcia zygokaktusa podlewamy go sporadycznie i nawozimy raz na dwa tygodnie.

Więcej o: