Wybrani seniorzy dostaną dożywotnio 200 zł do emerytury. Potrzebny jest wniosek, ale nie w ZUS

W 2023 roku nastąpi wypłata 13. i 14. emerytury. To świadczenia z ZUS dla seniorów. Nie każdy wie, że jest też inne świadczenie, którego ZUS nie wypłaci. 200 złotych do emerytury jest dożywotnie i comiesięczne. Niezbędny jest wniosek, który nie każdy może złożyć.

W dobie dużego wzrostu cen seniorzy mogą liczyć na różne dodatki do emerytury. Jednym z nich jest świadczenie w wysokości 200 zł, ale nie wypłaca go ZUS. Mogą się o niego ubiegać nieliczni, ale zatwierdzenie wniosku oznacza dożywotnio wyższą emeryturę. Sprawdź, kto dostanie dodatkowe 200 zł i czy jesteś jedną z tych osób.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo jest 200 zł do emerytury? Trzeba spełnić konkretne warunki

Od 2022 roku o dodatkowe 200 zł do emerytury mogą ubiegać się seniorzy, którzy czynnie pomagali jako ratownicy górscy i strażacy-ochotnicy. Ważnym warunkiem jest długość stażu. Mężczyźni powinni czynnie brać udział w akcjach ratowniczych przez 25 lat, a kobiety przez 20 lat. Chodzi o służbę w takich organizacjach jak:

  • Ochotnicza Straż Pożarna
  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Trzeba również pamiętać, że świadczenie zostanie wypłacone osobom, które osiągnęły już wiek emerytalny, czyli 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Kto wypłaca 200 złotych do emerytury? Nie jest to ZUS

W większości wypadków świadczenia wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W przypadku tego dodatku jest jednak inaczej. 200 zł przekazuje seniorom Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Co ważne, dodatek jest przyznawany niezależnie od wysokości aktualnej emerytury.

Świadczenie ratownicze 2023. Jak złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie świadczenia należy złożyć do właściwego komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Należy okazać dokumentację potwierdzającą służbę i uczestnictwo w akcjach ratunkowych. Należy również dołączyć oświadczenie od trzech świadków, którzy to potwierdzą. Okres działalności w OSP, TOPR lub GOPR nie musi być regularny. Wystarczy, jeśli wnioskujący wziął udział w przynajmniej jednej akcji w roku.

Więcej o: